Żywność, która powoduje że starzejesz się szybciej.

3-12-2013

W prasie nie brakuje artykułów dotyczących zdrowej żywności i informacji na temat produktów, które zawierają antyoksydanty i inne substancje spowalniające starzenie się komórek. Równie ważne jak wzbogacanie diety o “zdrowe” produkty jest unikanie składników, które mają szkodliwe działanie.

W internetowym wydaniu The Huffington Post opublikowano niedawno artykuł dotyczący produktów żywnościowych, których spożywanie może powodować, że będzie się wyglądać starzej niżby wynikało to z wieku metrykalnego. Na czele listy szkodliwych produktów znajdują się substancje wywołujące odwodnienie komórek skóry, co w efekcie prowadzi do powstawania i pogłębiania się zmarszczek. Najbardziej oczywistym przykładem jest oczywiście sól jak również kofeina i cukier. Co ciekawe również słodziki nie są zupełnie bezpieczne gdyż ze względu na zawartość aspartamu wywołującego bóle stawowe. Inne “zakazane” produkty to:

  • tłuszcze nienasycone - poza przyśpieszaniem miażdżycy powodują że skora staje się nieelastyczna
  • alkohol - poza odwodnieniem organizmu upośledza syntezę kolagenu w skórze
  • napoje energetyczne - niszczą szkliwo nadając zębom żółty odcień
  • węglowodany - ich nadmierna konsumpcja upośledza syntezę włókien kolagenowych i elastynowych w skórze
  • smażona żywność - substancje powstające podczas smażenia prowadzą do degradacji kolagenu w skórze

Na szczęście rozwój medycyny estetycznej umożliwia “cofnięcie” zegara biologicznego i poprawę wyglądu - sztandarowym przykładem są zastrzyki z Botoxu likwidujące zmarszczki na twarzy jak również iniekcje z wypełniaczy tkankowych, dzięki którym można odmłodzić jej wygląd. Z nowszych metod należy wymienić system nici Shilouette, dzięki którym można uzyskać poprawę owalu twarzy - efekt liftingujący.

 
powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...