Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy w wieku 16 lat u dziewczyny możliwy jest zabieg korekcji kształtu nosa?

W zasadzie tak. Rozwój nosa jest w tym wieku ukończony w ok. 90%. Należy jednak zaznaczyć, że jeśli operacja ma charakter wyłącznie kosmetyczny, a nie rekonstrukcyjny (np. po urazie) to zawsze lepiej jest poczekać do osiągnięcia przez pacjentkę pełnoletności. Nawet dwa lata w tym wieku powoduje zauważalną różnicę w dojrzałości psychicznej. Nie jest też wymagana wówczas zgoda rodziców. Wielu chirurgów plastyków hołduje zasadzie nie wykonywania zabiegów natury kosmetycznej u niepełnoletnich osób.

Kiedy po operacji nosa można pójść na basen? Po jakim czasie można wrócić do czynnego uprawiania sportów kontaktowych?

Na ogół już po upływie 10-14 dni można powrócić do aktywnego uprawiania sportu np. pływania czy aerobiku. W przypadku sportów kontaktowych, zwłaszcza sportów walki, wskazana jest dłuższa, około 6 tygodniowa przerwa. Dopiero po upływie tego czasu kości nosa będą miały wytrzymałość na uraz zbliżoną do tej z przed zabiegu korekty nosa.

Czy zaraz po zdjęciu gipsu będę mogła założyć okulary? Czy to nie zepsuje wyniku operacji?

Nie ma powodów by po zdjęciu opatrunku usztywniającego unikać noszenia okularów. Zrost kości jest już wystarczająco mocny by noszenie okularów nie wpłynęło niekorzystnie na efekt operacji. Przy zastosowaniu specjalnego tworzywa termoplastycznego zamiast gipsu, można nosić na nim okulary nawet bezpośrednio po operacji.

Chciałabym mieć nos podobny do nosa Nicole Kidman. Czy to możliwe żeby zrobić “nos ze zdjęcia”?

Nie. Efekt operacji jest w bardzo dużym stopniu zależny od warunków anatomicznych pacjentki. Nie każdy nos można uczynić podobnym do dowolnie wybranego innego nosa, który się nam podoba. Nie jest to zresztą wcale pożądane. Wygląd nosa musi harmonizować z wyglądem całej twarzy - musi do niej pasować, a nie być podobnym do jakiegoś innego nosa.

Nie jestem zadowolona z wyniku operacji plastycznej nosa. Czy mogę poddać się powtórnej korekcji? Ile razy można operować nos?

Powtórna korekcja kształtu nosa możliwa jest po upływie kilku miesięcy od pierwszej operacji. Z reguły musi upłynąć ok. 6 miesięcy zanim można będzie przyjąć, że mamy do czynienia z ostatecznym efektem zabiegu. Jeżeli nie jest on zadowalający lub w wyglądzie nosa widoczne są jakieś niedoskonałości powstałe po zabiegu (np. nierówności lub drobna asymetria) to możliwe jest wówczas przeprowadzenie powtórnej korekcji. Co do drugiej części pytania, to nie ma na nią ścisłej odpowiedzi. Najlepiej jeżeli nos operowany jest raz i z powodzeniem. Rzadko zachodzi potrzeba więcej niż jednej poprawki. Zdecydowanie należy unikać poddawania się 5 czy 6 operacjom w pogoni za nieosiągalnym ideałem - patrz casus Michael Jackson. Nic dobrego z tego nie wyniknie.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...