Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy mogę się poddać plastyce brzucha jeśli w przeszłości miałam dwukrotnie cięcie cesarskie? Mój brzuch po dwóch ciążach jest wiotki i obwisły. Od ostatniego cięcia cesarskiego upłynęły już cztery lata.

Tak może Pani poddać się takiej operacji jeżeli nie istnieją inne przeciwwskazania. Dwukrotne przebycie cięcia cesarskiego nie jest przeciwwskazaniem do wykonania plastyki brzucha. Istnieją różne możliwe rozwiązania tego problemu (pełna plastyka brzucha, miniplastyka brzucha + liposuction, samo liposuction) dlatego pełną odpowiedź na takie pytanie może dać tylko konsultacja z chirurgiem plastykiem.

Czy plastyka brzucha może być wykonana u 33-letniej pacjentki, która jeszcze nie rodziła ale w przyszłości planuje macierzyństwo? Czy jeśli podda się takiej operacji kogę mieć jakieś problemy w trakcie porodu lub po nim?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania plastyki brzucha w takim przypadku. Jeżeli jednak dojdzie do operacji przed urodzeniem dziecka to należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Plastyka brzucha nie polega wyłącznie na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry, ale również na wzmocnieniu napięcia mięśni tworzących ścianę jamy brzusznej. Nie ma żadnej gwarancji, że po porodzie nie dojdzie do ponownego rozejścia się mięśni oraz rozciągnięcia się skóry i częściowej utraty osiągniętego rezultatu. Być może zamiast narażać się na ewentualność ponownej operacji lepiej byłoby poddać się plastyce brzucha wówczas kiedy nie będą planowane kolejne porody. Plastyka brzucha nie ma niekorzystnego wpływu na możliwość urodzenia zdrowego dziecka. Wręcz przeciwnie, sam poród może być łatwiejszy w związku z tym, że operacja ta poprawia napięcie mięśni ściany brzusznej, których skuteczna czynność jest niezbędna przy parciu w trakcie porodu.

Jak szybko po porodzie mogę mieć plastykę brzucha?

To jak szybko kobieta po porodzie może się poddać plastyce brzucha zależy w dużej mierze od tego jak szybko będzie się jej obkurczać skóra. Biorąc pod uwagę również długość okresu karmienia piersią i płynące z niego korzyści dla noworodka nie ma sensu poddawać się operacji szybciej niż przed upływem 6, a najlepiej 9-12 miesięcy. Natomiast już od 6 tygodnia po porodzie można rozpocząć ćwiczenia fizyczne i fizykoterapię, dzięki którym można znacznie poprawić wygląd brzucha, a nawet w wielu przypadkach uniknąć operacji.

Mam rozstępy w całym podbrzuszu oraz ponad pępkiem. Czy przy plastyce brzucha rozstępy można zlikwidować albo ukryć tuż nad blizną w podbrzuszu?

W trakcie plastyki brzucha wycina się znaczną część lub całość skóry z podbrzusza, w związku z czym usunięciu ulegają również zlokalizowane tam rozstępy. Rozstępów umiejscowionych ponad pępkiem nie można niestety usunąć, jednak po operacji ich położenie ulega znacznemu obniżeniu. Z reguły rozstępy, które przed operacją były w okolicy pępka po operacji znajdują się w podbrzuszu, nieco ponad blizną nad spojeniem łonowym, w miejscu łatwym do ukrycia, a na pewno mniej eksponowanym niż to, w którym były przed zabiegiem.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...