W zasadzie tak. Rozwój nosa jest w tym wieku ukończony w ok. 90%. Należy jednak zaznaczyć, że jeśli operacja ma charakter wyłącznie kosmetyczny, a nie rekonstrukcyjny (np. po urazie) to zawsze lepiej jest poczekać do osiągnięcia pełnoletności. Nawet dwa lata w tym wieku powodują zauważalną różnicę w dojrzałości psychicznej. Nie jest też wymagana wówczas zgoda rodziców. Wielu chirurgów plastyków hołduje zasadzie niewykonywania zabiegów natury kosmetycznej u niepełnoletnich osób.
Na ogół już po upływie 10-14 dni można powrócić do aktywnego uprawiania sportu np. pływania. W przypadku sportów kontaktowych, zwłaszcza sportów walki, wskazana jest dłuższa, około 6 tygodniowa przerwa. Dopiero po upływie tego czasu kości nosa będą miały wytrzymałość na uraz zbliżoną do tej z przed zabiegu korekty nosa.
Nie ma powodów by po zdjęciu opatrunku usztywniającego unikać noszenia okularów. Zrost kości jest już wystarczająco mocny by noszenie okularów nie wplynęło niekorzystnie na efekt operacji. Przy zastosowaniu specjalnego tworzywa termoplastycznego zamiast gipsu, można nosić na nim okulary nawet bezpośrednio po operacji.
Nie. Efekt operacji jest w bardzo dużym stopniu zależny od warunków anatomicznych. Nie każdy nos można uczynić podobnym do dowolnie wybranego innego nosa, który się nam podoba. Nie jest to zresztą wcale pożądane. Wygląd nosa musi harmonizować z wyglądem całej twarzy - musi do niej pasować a nie być podobnym do jakiegoś innego nosa.
Powtórna korekcja kształtu nosa możliwa jest po upływie kilku miesięcy od pierwszej operacji. Z reguły musi upłynąć ok. 6 miesięcy zanim można będzie przyjąć, że mamy do czynienia z ostatecznym efektem zabiegu. Jeżeli nie jest on zadowalający lub w wyglądzie nosa widoczne są jakieś niedoskonałości powstałe po zabiegu (np. nierówności lud drobna asymetria) to możliwe jest wówczas przeprowadzenie powtórnej korekcji. Co do drugiej części pytania, to nie ma na nią ścisłej odpowiedzi. Najlepiej jeżeli nos operowany jest raz i z powodzeniem. Rzadko zachodzi potrzeba więcej niż jednej poprawki. Zdecydowanie należy unikać poddawania się 5 czy 6 operacjom w pogoni za nieosiągalnym ideałem - patrz casus Michael Jackson. Nic dobrego z tego nie wyniknie.