Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jak długo po korekcji ginekomastii trzeba czekać zanim będzie można wrócić do aktywnego uprawiania sportu np. ćwiczeń na siłowni?

Zależy to od rozległości operacji. W znakomitej większości przypadków powrót na siłownię możliwy jest po upływie 7-10 dni od operacji. Tylko po rozległych operacjach związanych z resekcją znacznego nadmiaru gruczołu i skóry okres ten może się wydłużyć do 3-4 tygodni.

Jestem palaczem i planuję poddanie się operacji ginekomastii. Czy palenie papierosów może mieć jakieś niekorzystne konsekwencje w tej sytuacji? Jeżeli tak to na jak długo przed operacją powinienem rzucić palenie?

Palenie papierosów poza ogólnym niekorzystnym wpływem na stan zdrowia pogarsza również w znacznym stopniu gojenie ran. Może to prowadzić do szeregu powikłań takich jak opóźnione gojenie ran, martwica tkanek, infekcja oraz powstanie brzydkich blizn. Palenie papierosów ma szczególnie niekorzystny wpływ na operacje, w których wytwarza się rozległe płaty. Niekorzystny wpływ nikotyny i innych substancji zawartych w papierosach na mikro krążenie może nawet doprowadzić do martwicy otoczek przy korekcji ginekomastii. Dotyczy to operacji, przy których istnieje potrzeba resekcji znacznej ilości luźnej, obwisłej skóry. W związku z tym wielu chirurgów plastyków zaleca odstawienie papierosów na co najmniej dwa tygodnie przed i po operacji. Tylko w przypadkach, w których operacja wykonywana jest w przeważającej części za pomocą liposuction palenie papierosów nie ma istotnego wpływu na przebieg gojenia.

Czy istnieją jakieś ściśle medyczne wskazania do operacji ginekomastii?

W zasadzie nie. Tylko u pacjentów, u których ginekomastii towarzyszą dolegliwości bólowe lub, u których ginekomastia jest następstwem chorób przebiegających z podwyższonym ryzykiem raka piersi (zespół Klinefeltera), istnieją zdrowotne przesłanki do wykonania operacji.

Czy ginekomastia może ustąpić samoistnie?

Tak. Dotyczy to znakomitej większości przypadków ginekomastii występującej w okresie dojrzewania płciowego. Również ginekomastia będąca efektem ubocznym przyjmowania leków czy palenia marihuany ustępuje po ich odstawieniu. Z drugiej strony samoistne ustąpienie ginekomastii o wieloletnim przebiegu jest mało prawdopodobne.

Czy ginekomastia może nawrócić?

Tak. Podczas operacji nigdy nie usuwa się doszczętnie gruczołu. Jego pozostała część może więc ulec ponownemu przerostowi. W praktyce dotyczy to prawie wyłącznie sytuacji, w których ginekomastia jest następstwem przyjmowania leków (anaboliki!) lub palenia marihuany, a pacjent po operacji nadal przyjmuje wymienione substancje.

Moja matka miała raka piersi. Czy w związku z tym mam większe ryzyko wystąpienia nowotworu piersi?

Nie. Fakt zachorowania na raka piersi w rodzinie nie ma znaczenia. W ogóle nowotwory piersi u mężczyzn należą do wyjątkowych rzadkości.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...