Zależy to od rozległości operacji. W znakomitej większości przypadków powrót na siłownię możliwy jest po upływie 7-10 dni od operacji. Tylko po rozległych operacjach związanych z resekcją znacznego nadmiaru gruczołu i skóry okres ten może się wydłużyć do 3-4 tygodni.
Palenie papierosów poza ogólnym niekorzystnym wpływem na stan zdrowia pogarsza również w znacznym stopniu gojenie ran. Może to prowadzić do szeregu powikłań takich jak opóźnione gojenie ran, martwica tkanek, infekcja oraz powstanie brzydkich blizn. Palenie papierosów ma szczególnie niekorzystny wpływ na operacje, w których wytwarza się rozległe płaty. Niekorzystny wpływ nikotyny i innych substancji zawartych w papierosach na mikro krążenie może nawet doprowadzić do martwicy otoczek przy korekcji ginekomastii. Dotyczy to operacji, przy których istnieje potrzeba resekcji znacznej ilości luźnej, obwisłej skóry. W związku z tym wielu chirurgów plastyków zaleca odstawienie papierosów na co najmniej dwa tygodnie przed i po operacji. Tylko w przypadkach, w których operacja wykonywana jest w przeważającej części za pomocą liposuction palenie papierosów nie ma istotnego wpływu na przebieg gojenia.
W zasadzie nie. Tylko u pacjentów, u których ginekomastii towarzyszą dolegliwości bólowe lub, u których ginekomastia jest następstwem chorób przebiegających z podwyższonym ryzykiem raka piersi (zespół Klinefeltera), istnieją zdrowotne przesłanki do wykonania operacji.
Tak. Dotyczy to znakomitej większości przypadków ginekomastii występującej w okresie dojrzewania płciowego. Również ginekomastia będąca efektem ubocznym przyjmowania leków czy palenia marihuany ustępuje po ich odstawieniu. Z drugiej strony samoistne ustąpienie ginekomastii o wieloletnim przebiegu jest mało prawdopodobne.
Tak. Podczas operacji nigdy nie usuwa się doszczętnie gruczołu. Jego pozostała część może więc ulec ponownemu przerostowi. W praktyce dotyczy to prawie wyłącznie sytuacji, w których ginekomastia jest następstwem przyjmowania leków (anaboliki!) lub palenia marihuany, a pacjent po operacji nadal przyjmuje wymienione substancje.
Nie. Fakt zachorowania na raka piersi w rodzinie nie ma znaczenia. W ogóle nowotwory piersi u mężczyzn należą do wyjątkowych rzadkości.