Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jak długo po operacji zmniejszenia piersi trzeba czekać zanim będzie można karmić piersią?

Biorąc pod uwagę, że dojrzewanie blizn może trwać nawet do roku oraz fakt, że piersi zaczynają się powiększać od trzeciego miesiąca ciąży, rozsądnie będzie odłożyć zajście w ciążę do 9-12 miesiąca po operacji.

Jestem palaczką i planuję poddanie się operacji zmniejszenia piersi. Czy palenie papierosów może mieć jakieś niekorzystne konsekwencje w tej sytuacji? Jeżeli tak to na jak długo przed operacją powinnam rzucić palenie?

Palenie papierosów poza ogólnym niekorzystnym wpływem na stan zdrowia pogarsza również w znacznym stopniu gojenie ran. Może to prowadzić do szeregu powikłań takich jak: opóźnione gojenie ran, martwica tkanek, infekcja oraz powstanie brzydkich blizn. Palenie papierosów ma szczególnie niekorzystny wpływ na operacje, w którychodwarstwia się tkanki na dużej przestrzeni, tak jak ma to właśnie miejsce przy zmniejszeniu piersi. Niekorzystny wpływ nikotyny i innych substancji zawartych w papierosach na mikrokrążenie może nawet doprowadzić do martwicy otoczek po zmniejszeniu piersi. W związku z tym wielu chirurgów plastyków zaleca odstawienie papierosów na co najmniej dwa tygodnie przed i po operacji.

Mam jedną pierś o wiele większą od drugiej. Planuję ich zmniejszenie i chciałabym by po operacji były równe. W jaki sposób chirurg ocenia przed operacją ile tkanek trzeba usunąć?

Nie istnieją precyzyjne metody oceny wielkości piersi, a zatem również oceny - ile więcej tkanek trzeba usunąć z jednej z nich, by uzyskać całkowitą symetrię. Podczas operacji ilość tkanek usunięta z obu piersi jest ważona, co umożliwia uzyskanie jak najlepszego wyniku operacji pod względem symetrii. Osiągnięie idealnej symetrii jest bardzo trudne, nie jest to zresztą najważniejsze, biorąc pod uwagę, że przeszło 80% kobiet nie ma idealnie równych piersi.

Mam zmiany mastopatyczne i drobne torbielki w piersiach. Czy stanowi to przeciwwskazanie do poddania się operacji zmniejszenia piersi?

Nie. Nie ma to większego znaczenia dla wykonania operacji.

Moja matka miała raka piersi. Czy w związku z tym zmniejszenie piersi jest u mnie przeciwwskazane ?

Fakt zachorowania na raka piersi w rodzinie nie ma znaczenia dla przeprowadzenia tej operacji. Konieczne jest oczywiście wykonanie badań profilaktycznych piersi (USG, mammografia) przed operacją, tak by nie przeoczyć ewentualnych niepokojących zmian w gruczołach. Zmniejszenie piersi może nawet mieć korzystne znaczenie profilaktyczne - zmniejszenie masy gruczołów piersiowych zmniejsza w pewnym stopniu ryzyko rozwoju raka piersi.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...