Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Byłem zaszokowany kiedy dowiedziałem się że mój prawie 60-letni kolega planuje liposuction brzucha. Zastanawiam się czy dla osoby w jego wieku taka operacja jest bezpieczna i czy może dać dobry wynik?

Wbrew powszechnej opinii zabieg liposuction wykonywana przez profesjonalistę u właściwie zakwalifikowanych pacjentów jest operacją bezpieczną. Sam wiek nie stanowi przeciwwskazania do jej przeprowadzenia ani nie zwiększa w duży sposób ryzyka, jeśli nie wiąże się z ogólnym niezbyt dobrym stanem zdrowia pacjenta. Co do możliwości uzyskania dobrego wyniku to również nie zależy to od wieku metrykalnego ale od takich czynników jak budowa ciała, elastyczność skóry, ilość tkanki tłuszczowej, obecność rozstępów i wiele innych. Na ogół u osób w 6 dekadzie życia zdolność skóry do obkurczania się jest dużo gorsza niż u młodych pacjentów w związku z czym należy się liczyć z gorszymi efektami zabiegu takimi jak drobne nierówności oraz nadmiar skóry wymagający usunięcia.

Ile tłuszczu można najwięcej odessać w trakcie jednego zabiegu ?

Bardziej sensowne jest pytanie odwrotne - ile trzeba go zostawić żeby uniknąć nierówności i zbyt dużego nadmiaru skóry. Liposuction nie jest operacją "na ilość" tylko "na jakość". Efektem operacji ma być poprawa kształtu, a nie redukcja masy ciała. Za bezpieczną, rozsądną granicę ogromna większość chirurgów uważa 3-4 litry.

Rozważam możliwość poddania się odsysaniu tkanki tłuszczowej i jestem ciekawy kiedy będą widocznej rezultaty operacji?

Dobre pytanie, ale niestety odpowiedź może być dla każdego inna. Pojawianie się ostatecznego efektu zależy od ustępowania obrzęku i obkurczania się skóry po operacji. Procesy te zachodzą z różną szybkością u różnych osób w sposób. Zazwyczaj obrzęk narasta w ciągu pierwszych kilku dni po operacji, utrzymując się następnie na mniej więcej stałym poziomie do 7-10 dni po operacji. Pierwsze efekty pojawiają się na ogół w 2-3 tygodniu po operacji, a po upływie miesiąca są już zbliżone do ostatecznego wyniku. Dzięki obkurczaniu się skóry i resorpcji tych komórek tłuszczowych, które zostały uszkodzone podczas operacji, a nie zostały odessane ostateczny efekt pojawia się po upływie 3-6 miesięcy po zabiegu.

Czy istnieją jakieś niechirurgiczne metody usuwania tkanki tłuszczowej? Jeżeli tak to jaka jest ich skuteczność?

W ostatnich latach na całym świecie coraz więcej uwagi poświęca się rozwojowi nowych miniinwazyjnych technik, mogących służyć poprawie wyglądu pacjentów. Liposonix SonoSculpt i Ultrashape to urządzenia mające być alternatywą dla chirurgicznego modelowania syletki ciała za pomocą odsysania tkanki tłuszczowej u mężczyzn (liposuction). Zasada działania obydwu z nich opiera się na przezskórnej aplikacji ultradźwięków celem rozbicia tkanki tłuszczowej. Zniszczone za pomocą ultradźwięków komórki tłuszczowe mają być następnie resorbowane przez organizm. W przeciwieństwie do obecnie stosowanych metod lipoaspiracji, zarówno klasycznej jak i ultradźwiękowej, zastosowanie wymienionych urządzeń nie wymaga znieczulenia. Producenci podkreślają również ich nieinwazyjny charakter i krótki okres rekonwalescencji po zabiegu.

Inną metodą, która miałaby zastąpić chirurgiczne modelowanie sylwetki ciała są zastrzyki z fosfatydylocholiny (Lipostabil), substancji upłynniającej tkankę tłuszczową w miejscu podania.
Należy sobie zdawać sprawę, że mimo iż opisane metody są dosyć szeroko opisywane i reklamowane w magazynach konsumenckich, żadna z nich nie doczekała się w chwili obecnej pełnej oceny skuteczności i bezpieczeństwa w publikacjach naukowych. Nie ma rzetelnych odpowiedzi na pytania: w jakich okolicach można stosować wymienione metody? w jakich nie powinno się ich stosować? jaka jest pewność, że upłynniona zostanie właściwa ilość tkanki tłuszczowej? jaka jest pewność, że nie zostaną uszkodzone inne tkanki? jakie są efekty uboczne i powikłania tych metod? jaka jest ich długoterminowa skuteczność? Zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej (ASAPS), organizacji skupiającej największą ilość chirurgów plastycznych zajmujących się wykonywaniem operacji estetycznych, obecnie jedynym naukowo i klinicznie potwierdzonym sposobem modelowania sylwetki ciała pozostaje nadal liposuction.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...