Pełna informacja o zabiegu

Na czym polega operacja?

Obniżenie ścian pochwy i krocza jest jednym z objawów zaburzeń położenia narządu rodnego. Sytuacja taka może powodować odczuwanie różnego stopnia dyskomfortu w tej okolicy, jak również wpływać negatywnie na jakość doznań podczas współżycia. Mimo, że obniżenie narządu rodnego jest częstsze u kobiet, które rodziły drogą pochwową to może się ono również pojawiać u nieródek wskutek wrodzonych predyspozycji. Ponadto z biegiem lat w sposób naturalny dochodzi do różnego stopnia zmniejszenia się napięcia mięśniowego oraz osłabienia tkanki łącznej krocza. Plastyka pochwy i krocza polega na odtworzeniu prawidłowych stosunków anatomicznych w obrębie pochwy i krocza oraz korekcji towarzyszącego im defektu kosmetycznego.
Wynik operacji jest trwały Należy jednak zaznaczyć, że może on zostać zniweczony przez kolejną ciążę i poród, czy powrót do ciężkiej pracy fizycznej. Również przewlekły kaszel lub zaparcia mogą negatywnie wpłynąć na skuteczność zabiegu.
Nieznacznego stopnia obniżenie ścian pochwy nie wymaga leczenia operacyjnego, a jedynie stosowania specjalnych ćwiczeń.
Operacje ginekologiczne w klinice LINEA CORPORIS wykonywane są przez specjalistę ginekologii i położnictwa dr n. med. Świeściak, adiunkt Kliniki Położnictwa AM w Warszawie. Doktor Świeściak ma wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego typu operacji zarówno jako lekarz akademicki jak również w warunkach praktyki prywatnej.

Kto jest odpowiednią kandydatką do tej operacji?

Macica utrzymywana jest w prawidłowym położeniu przez zespół mięśni, powięzi i więzadeł. Uszkodzenie lub osłabienie tych struktur prowadzi do obniżenia, a w skrajnych przypadkach do wypadania narządu rodnego. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia są porody drogą pochwową, zwłaszcza z użyciem kleszczy lub próżniociągu. Nawet poród fizjologiczny może spowodować nadmierne rozciągnięcie tkanek lub ich pęknięcie, zaś nieprawidłowe gojenie się zszytej pochwy i krocza przyczynia się do wytworzenia blizn lub defektu kosmetycznego tej okolicy. Do innych częstych przyczyn obniżenia ścian pochwy i krocza zalicza się: pracę fizyczną związaną z dźwiganiem, zaparcia, otyłość, przewlekłe choroby układu oddechowego przebiegające z kaszlem oraz menopauzę. Nie istnieje żadna ściśle określona granica wiekowa dla wykonywania tego typu zabiegów, najczęściej operowane są kobiety pomiędzy 30 a 60 rokiem życia.

Czego należy oczekiwać przed operacją?

Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych zleconych przez ginekologa podczas wstępnej konsultacji. Przed operacją należy również ocenić florę bakteryjną pochwy i wykluczyć obecność stanu zapalnego.W niektórych sytuacjach zabieg operacyjny poprzedza się stosowaniem miejscowej estrogenoterapii. Wymagana jest aktualna cytologia (wynik badania nie starszy niż 3 miesiące) oraz badanie USG przez pochwę (wykonane w miesiącu poprzedzającym operację) Zabieg odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu lędźwiowym lub ogólnym dlatego należy pozostać na czczo na 6 godzin przed rozpoczęciem operacji.
Tuż przed zabiegiem zostanie założona do żyły kaniula służąca do podawania leków.

Co zdarzy się podczas operacji?

Operację plastyczną polegającą na odtworzeniu prawidłowych stosunków anatomicznych w obrębie pochwy i krocza z korekcją defektu kosmetycznego wykonuje się od strony pochwy bez pozostawienia widocznych na zewnątrz blizn. Zabieg wymaga najczęściej znieczulenia ogólnego lub lędźwiowego. Niewielkie defekty mogą być zoperowane w znieczuleniu miejscowym. Rana operacyjna zaopatrywana jest szwami rozpuszczalnymi nie wymagającymi późniejszego zdjęcia. Po zabiegach w znieczuleniu miejscowym pacjentka wraca do domu po kilku godzinach obserwacji w klinice, zaś po tych w znieczuleniu ogólnym lub lędźwiowym, pozostaje w klinice do następnego dnia.

Czego należy się spodziewać po operacji?

Z uwagi na znaczny stopień unerwienia pochwy i krocza występowanie po operacji pewnego stopnia dolegliwości bólowych jest normalne. Zwykle do ich uśmierzenia wystarcza stosowanie doustnych leków przeciwbólowych. Dolegliwości te mogą  nasilać się w pewnym stopniu przy wzmożonej aktywności fizycznej, na przykład gwałtownych ruchach, wstawaniu, defekacji lub kaszlu. Znaczne dolegliwości bólowe należą do wyjątkowych rzadkości w związku z czym ich wystąpienie powinno być sygnałem do skontaktowania się z lekarzem, który wykonał zabieg. Alarmująca jest również podwyższona powyżej 38 stopni Celsjusza temperatura ciała oraz bóle łydek mogące sugerować powikłania zakrzepowo-zatorowe. Mimo że nie ma potrzeby leżenia w łóżku po operacji, to jednak z uwagi na odczuwalny dyskomfort celowe jest prowadzenie wypoczynkowego trybu życia przez kilkanaście dni. Ze względu na bliskie sąsiedztwo odbytu i cewki moczowej konieczna jest staranna dbałości o higienę zoperowanego miejsca. Do momentu wygojenia się operowanego miejsca nie należy nosić bielizny typu stringi i obcisłych spodni. Ostateczny efekt operacji można ocenić po upływie około 8 tygodni. Po tym czasie możliwy jest też powrót do aktywności seksualnej

Jakie są możliwe powikłania ?

Powikłania po plastyce pochwy i krocza są rzadkie. Do najczęstszych należą: zasinienie skóry krocza, krwawienie, infekcja, zgrubienia podskórne, przerost blizny, zakrzepica żylna, zaburzenia czucia w operowanej okolicy. Szczegółowych informacji dotyczących powikłań udziela ginekolog w trakcie konsultacji.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...