Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jaki jest najlepszy rodzaj lasera?

Nie ma najlepszego rodzaju lasera do wszystkiego. Inne lasery stosowane są np. do dermabrazji, a inne do usuwania tatuaży czy leczenia naczyniaków. Nieco szersze zastosowanie mają urządzenia IPL (nie tak wybiórcza jak w laserach długość fali świetlnej) ale również w tym przypadku nie można wskazać na pojedyncze urządzenie jednego producenta. Ponadto trzeba pamiętać, że proces udoskonalania urządzeń elektronicznych jest bardzo szybki i dużo ważniejsza jest stałe odnawianie bazy sprzętowej niż wiara, że coś jest najlepsze na zawsze. Z tego względu lepiej jest mieć zaufanie do kliniki, w której wykonuje się zabiegi i lekarza, który je robi niż do konkretnego sprzętu.

Jaki wpływ na laseroterapię ma opalanie?

Opalanie i zabiegi laserowe nie powinny iść w parze. Na przykład opalenie skóry przed depilacją laserową wymusza zmniejszenie mocy lasera, a co za tym idzie zmniejsza skuteczność zabiegu. Opalanie po zabiegach laserowych niezależnie od tego z jakich przyczyn były wykonywane może być przyczyną przebarwień w skórze.

Czy istnieją jakieś ograniczenia dietetyczne w związku z laseroterapią?

Jedyne ograniczenie dotyczy spożywania Beta-karotenu. Związek ten znajduje się w dużych ilościach w preparatach zawierających witaminę A, marchewce, dyni i niektórych innych warzywach. Jest on odkładany w skórze nadając jej subtelny pomarańczowy lub żółty odcień utrzymujący się niekiedy nawet przez wiele tygodni po spożyciu. Beta-karoten pochłania energię emitowana przez laser zmniejszając z jednej strony jej skuteczność np. w niszczeniu włosów z drugiej zaś strony zwiększając jej pochłanianie przez skórę i związane z tym efekty uboczne pod postacią oparzeń, przebarwień i odbarwień.

Czy zabiegi laserowe można stosować u dzieci?

Można. Należy jednak pamiętać, że zabiegi laseroterapii mogą się wiązać z pewnymi dolegliwościami bólowymi oraz, że zawsze wymagają kooperacji ze strony pacjenta, co nie zawsze jest możliwe do osiągnięcia w przypadku dzieci.

U kogo nie powinno się wykonywać zabiegów laseroterapii?

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • Świeża opalenizna  (miesiąc przed zabiegiem i miesiąc po zabiegu nie należy się opalać)
  • Przyjmowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło (np. psoraleny, antybiotyki z  grupy tetracyklin)
  • Stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi (antykoagulantów np. aspiryna, Vit. E)
  • Ciąża, cukrzyca, epilepsja (padaczka), skłonność do powstawania przerośniętych blizn i bliznowców, choroby infekcyjne lub alergiczne skóry

Ile zabiegów jest konieczne dla osiągnięcia depilacji za pomocą lasera?

Jak już wspomniano w związku z cyklicznym charakterem wzrostu włosów konieczne jest kilkukrotne (2-4) powtórzenie zabiegu tak by uchwycić wszystkie włosy w fazie ich aktywnego wzrostu (anagen). W niektórych przypadkach można osiągnąć dobry wynik leczenia już po jednym zabiegu, jednak sytuacje takie nie są częste.

Jaki wpływ na depilację laserową ma kolor włosów?

Ciemne włosy w większym stopniu pochłaniają energię lasera w związku z czym są łatwiejsze do usunięcia. Włosy rude lub koloru blond są niezwykle trudne do wydepilowania za pomocą lasera. Wymaga to wielokrotnego powtarzania zabiegów a rezultaty są trudne do przewidzenia.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...