Źródła informacji

Cały ten seks. Kroniki podkasane. Grzegorz Sieczkowski

Cały ten seks. Kroniki podkasane. Grzegorz Sieczkowski, 103 strony. Wdawnictwo BAOBAB, współwydawca LINEA CORPORIS, Warszawa 2009. ISBN 978-83-89642-78-6.

Pięknie wydana, bogato ilustrowana (ponad 200 aktów na starych fotografiach) książka poświęcona przemianom kulturowym i obyczajowym w zakrywaniu, a ściślej odkrywaniu ciała.
"U pań zakryte pozostawało nawet to, co na pozór widoczne. Przed 120 laty moda nakazywała bowiem barwić karminem uszy, by z lekka prześwitywały spod pukli, malować na skroniach, grzbietach dłoni i tak zwanym gorsie błękitne żyłki, tudzież różowić końce palców. Damy, nawet gdy minęła już wprowadzona przez hiszpańską małżonkę Napoleona III moda krynolin o architektonice paryskiej Opery, w których stelaże wkraczało się przez drzwiczki, nadal więziły zwoje tkanin marszczonych, upiętych, spienionych i wzniesionych w sąsiedztwie kości ogonowej na tiurniurach - włosianych wałkach, upodobniających sylwetki do drobiu. Spięte od góry stalowymi bryklami gorsetów, poniżej pasa panie cieszyły się jednak pobudzającą wyobraźnię swobodą. Cesarzowa Eugenia miała 486 koszul, lecz ledwie trzy pary majtek, używała ich bowiem tylko do jazdy konnej.

Poza opowiescią o historii odkrywania ciała m. in, spróbujemy odpowiedziec na pytania: Dlaczego Yves Montand kupił radzieckie gacie? Czym naprawdę było w XX wieku polowanie na króliki? Kto wierzy w striptiz powszechny? Jak kończą się zabawy z Lolitą? Kogo podniecała martwa Kleopatra?"

HISTORIA BRZYDOTY, Umberto Eco

HISTORIA BRZYDOTY, Umberto Eco, REBIS, Poznań 2007, Wydanie 1, ISBN 978-83-7510-025-9

Ta książka to kontynuacja Historii piękna.Pozornie piękno i brzydota są konceptami, które wzajemnie się implikują. Zazwyczaj też roazumie się brzydotę jako przeciwstawieństwo piękna, więc wydaje się, że zdefiniowanie jednej wystarczy, by wytłumaczyć drugą.

Objawianie się brzydoty na przestrzeni wieków jest wszakże dużo bogatsze i bardziej nieprzewidywalne, niż się powszechnie sądzi. Zawarte w tej książce fragmenty antologii, obejmujące teksty z niemal trzech tysięcy lat, opatrzone niezwykłymi ilustracjami, wiodą nas zaskakującym szlakiem pomiędzy koszmarem, strachem i miłością; tu przejawy obrzydzenia podążają równym krokiem z poruszającymi odruchami współczucia, natomiast odrzuceniu deformacji towarzyszą dekadencka ekstaza oraz uwodzicielskie naruszanie wszelkich klasycznych kanonów.

W demonach, obłąkanych, straszliwych nieprzyjaciołach i niepokojących obecnościach, w obrzydliwych otchłaniach i zwyrodnieniach, które ocierają się o wyrafinowanie, w odmieńcach i żywych trupach ujawnia się niezwykle szeroka, a często też nieoczekiwana wena ikonograficzna. Spotkawszy się na tych stronach z brzydotą natury, brzydotą duchową, asymetrią, dysharmonią, zniekształceniem, natknąwszy się tu na nikczemne, słabe podłe, banalne, przypadkowe, arbitralne surowe, odrażające, niewdzięczne, straszliwe, jałowe, mdłe, przestępcze, widmowe nieprzyjemne i niemoralne, pierwszy zagraniczny wydawca, który przeczytał to dzieło, wykrzyknął: "Jakże piękna jest brzydota!"

 

Z przedmowy wydawcy.

The Big Book of Breasts, The golden Edge of Natural Curves Edited by Dian Hanson

The Big Book of Breasts, The golden Edge of Natural Curves Edited by Dian Hanson, TASHEN, 2006, ISBN 978-3-8228-3303-2

Pięknie wydana i bogato ilustrowana antologia poświęcona kobiecym piersiom, a ściślej rzecz ujmując ich wielkości - dosłownie i w przenośni.

Książka poza zbiorem esejów opisujących kulturowy fenomen jakim współcześnie jest wszechobecne uwielbienie dla wzmiankowanego fragmentu damskiej anatomii, zawiera również ciekawie nakreślone sylwetki modelek - " największych pośród największych".


S.Ł

Historia piękna.

Umberto Eco, 437 str. Wydawnictwo REBIS, Poznań 2005. ISBN 83 - 7301 - 691 - 0.

Książka ta - choć ilustrowana obrazami stu arcydzieł wszech czasów - nie jest kompendium wiedzy o sztuce. Obrazy, podobnie jak cytaty z dzieł literackich, od Pitagorasa po teksty współczesne, odzwierciedlają zróżnicowane pojęcia piękna, jakie pojawiły się na przestrzeni dziejów.Książka ilustruje, w jaki sposób pojmowano piękno natury, kwiatów, zwierząt, ciała ludzkiego, gwiazd, proporcji matematycznych, światła, drogocennych kamieni, Boga, szatana wreszcie. Na podstawie tekstów filozofów, pisarzy, mistyków i teologów oraz świadectw artystów można się także zorientować, w jaki sposób odczuwał piękno zwykły, przeciętny człowiek.

Okazuje się, że nie tylko w różnych epokach, ale nawet w obrębie tej samej kultury ścierały się ze sobą różnorodne pojęcia na temat piękna. Czytelnik sam może się przekonać, czy koncepcja piękna - w tak odmiennych przejawach - zachowała pewne cechy stałe.W każdym razie przeżyje pasjonującą przygodę, estetyczną i intelektualną.

Z PRZEDMOWY WYDAWCY.

Aesthetic Surgery.

ED. Angelica Tashen, 439 str. TASHEN GmbH, 2005, ISBN 3 - 8228 - 3003 - 8.

Czy nie zdarzyło ci się kiedyś zastanawiać: Operowała się czy nie? Czy przeglądając okładki ilustrowanych pism nie zdarzyło ci się poszukiwać ewidentnych oznak operacji plastycznych u znanych osób? Chirurgia estetyczna stała się w ostatnich latach światowym fenomenem. W miejscach takich jak Hollywood tajemnicą nie jest to kto się zoperował lecz to, kto jeszcze operacji nie miał. Ci, którzy mieli szczęście dostać się w ręce dobrych chirurgów mogą się nie przyznawać do niczego, inni swoją chirurgiczną historię mają wypisaną drukowanymi literami na twarzy (i nie tylko).

Od stóp do głów, od liposuction do powiększania ust książka ta przy pomocy, zdjęć, schematów, wywiadów i esejów odsłania tajniki chirurgii estetycznej. Poruszane tematy obejmują historię chirurgii plastycznej, ideały piękna na przestrzeni wieków, mechanizmy starzenia się, najnowsze metody chirurgiczne, jak również związki chirurgii plastycznej ze światem współczesnej mody i filmu. Książka nie stroni również od pokazania ekstremów do jakich posuwają się niektórzy ludzie w pogoni za pięknem.


S.Ł

Dubious Equalities and Embodied Differences: Cultural studies on cosmetic Surgery.

Kathy Davis, str176. Rowman and Littlefield, lanham, Mass. 2003. .

Autorka będąca profesorem nauk humanistycznych Uniwersytetu w Utrechcie przedstawia w książce feministyczny punkt widzenia na operacje kosmetyczne u kobiet. Pozycja ta poruszając wiele zagadnień moralnych, etycznych i politycznych podejmuje próbę opisu i wyjaśnienia współczesnego fenomenu kulturowego jakim jest w oczach autorki chirurgia estetyczna.

Cosmetic Surgery. The Cutting Edge of Commercial Medicine in America.

Deborah A. Sullivan, 233 str. Rutgers University press,
New Brunwick, New Jersey and London 2001. ISBN 0-8135-2860-7.

Książka będąca kompendium wiedzy na temat socjologicznych i kulturowych uwarunkowań ludzkiej pogoni za pięknem oraz ekspansji i komercjalizacji chirurgii estetycznej.

Ciekawie, z polotem napisana opowieść o ludzkim stosunku do piękna, rozwoju chirurgii estetycznej jako odrębnej dziedziny medycyny oraz krętych ścieżkach jakie doprowadziły do jej stopniowej komercjalizacji.

S.Ł.

Przetrwają najpiękniejsi. Wszystko, co nauka mówi o ludzkim pięknie

Nancy Etcoff, 347 stron. Wydawnictwo CIS, Wydawnictwo WAB, Warszawa 2000. ISBN 83-88221-39-6.

Ta książka przekona wszystkich poza zaślepionymi przez ideologię, że wrażliwość na piękno zakorzeniona jest bardzo głęboko w ludzkim mózgu.

WAAL STREET JOURNAL

Przetrwają najpiękniejsi to pierwsza książka, w której zebrano wszystko, co ma do powiedzenia nauka o pięknie..

NEW YORK TIMES

Ciało. Antologia fotografi ciała ludzkiego.

William A. Ewing, 430 str. Oficyna Wydawnicza PRIMA, Warszawa 1998. ISBN 83-7186-019-6. .

Dzisiaj, w epoce supermodelek i kulturystów zależności między prywatnym a publicznym obrazem ciała nabrały innego charakteru. Zorganizowana w 1988 roku wystawa twórczości Mapplethorpe'a stała się międzynarodowym wydarzeniem, które ujawniło, że obsceniczne akcenty w fotografice podsycają namiętności i wzbudzają zainteresowania odbiorców, bez względu na środowisko społeczne. CIAŁO jest próbą dzielenia się refleksjami nad tą swoistą fascynacją, a także stanowi ekscytujący, nie wolny od prowokacji przejaw miłości, którą obiektyw aparatu fotograficznego darzy ciało ludzkie.

Z POSŁOWIA WYDAWCY.

Decorated Skin. A World Survey of Body Art.

Karl Groning, str. 256. Thames and Hudson Ltd, London. 1997. .

Od najwcześniejszych czasów, ludzie zdobili swoje ciała na nieskończenie wiele sposobów z najbardziej fascynujących przyczyn. Wiedziona nadrzędnym celem kulturowego przekazu, sztuka zdobienia ciała jest jednym ze sposobów wyrażenia samego siebie, który pozwala artystom na stworzenie sobie "drugiej skóry" jako swoistego świadectwa dla innych członków społeczności w której żyją, będącego lustrem własnej odrębności i wyjątkowości.

Ten bezprecedensowy album zawiera 418 fotografii dokumentujących ponad 100-letnią historię zdobienia własnego ciała począwszy od pierwotnych wzorów malowanych prymitywnymi barwnikami na skórze ludzi epoki kamienia łupanego, a skończywszy na współczesnych formach makijażu i piercingu. 

Z PRZEDMOWY WYDAWCY.

Internet

  • www.hairfacts.com - strona ta zawiera szczegółowe informacje dotyczące wszystkich stosowanych obecnie sposobów usuwania zbędnego owłosienia. Oprócz popularnonaukowych opracowań poświęconych poszczególnym metodom depilacji (elektrodepilacji, depilacji laserowej, metodom chemicznym i mechanicznym) znajdują się tam także przewodniki zawierające cenne, praktyczne porady (np. dotyczące możliwych powikłań) dla osób planujących depilację.
  • www.lasernews.net - witryna poświęcona zastosowaniom laserów w nowoczesnej medycynie. Poza informacjami przeznaczonymi głównie dla lekarzy zawiera również szereg informacji dla laików.
  • www.aslms.org - strona ta podobnie jak poprzednia zawiera najnowsze informacje o medycznych zastosowaniach laserów.
  • www.ebody.com - witryna - poradnik dla pacjentów poświęcona tematyce związanej z poprawą własnego wyglądu i pielęgnacją ciała. Zawiera również sekcję dotycząca operacji plastycznych.
  • www.fda.gov - oficjalna storna internetowa Amerykańskiego Departamentu do Spraw Żywności i Leków (FDA - Food and Drug Administration). Poza sekcjami przedstawiającymi opinie FDA w sprawie poszczególnych produktów żywnościowych, dodatków do nich, parafarmaceutyków, leków oraz urządzeń medycznych ( w tym także, tych stosowanych w chirurgii plastycznej np. silikonowych protez piersi) witryna ta zawiera również szereg ciekawych informacji na aktualne tematy zdrowotne (np. dotyczących choroby wściekłych krów BSE czy tatuaży), przeznaczonych dla laików. Strona zaopatrzona jest w wyszukiwarkę ułatwiającą odnalezienie interesujących danego internautę informacji.
  • www.healthfinder.gov - informator medyczny umożliwiający uzyskanie informacji praktycznie na każdy temat związany ze zdrowiem. Jego główne sekcje to BIBLIOTEKA MEDYCZNA ( encyklopedyczne informacje o chorobach ich zapobieganiu oraz leczeniu, słownik medyczny), DLA CIEBIE (wybór aktualnych zagadnień zdrowotnych zgrupowanych w sekcje przeznaczone dla poszczególnych grup wiekowych i płci) OPIEKA ZDROWOTNA (informacje na temat opieki zdrowotnej lekarzy dentystów i ubezpieczeń medycznych w USA) oraz sekcja zawierająca spis innych miejsc sieciowych poświęconych pokrewnej tematyce. Strona zaopatrzona jest w wyszukiwarkę ułatwiającą odnalezienie interesujących danego internautę informacji.
  • www.WebMDHealth - informator medyczny o podobnym do opisanego powyżej profilu. Strona ta również zaopatrzona jest w wyszukiwarkę.
  • www.implantinfo.com - niezależna strona internetowa stworzona przez same pacjentki celem wymiany opinii i doświadczeń dotyczących operacji powiększania piersi. Poza opiniami pacjentek można tu również znaleźć sekcje poświęcone najnowszym informacjom na temat implantów jak również uczestniczyć w czatach z pacjentkami, które w przeszłości poddały się powiększeniu piersi. (S.Ł)
  • www.breastimplantsafety.org - Bardzo wartościową merytorycznie strona pod patronatem ASAPS (Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Estetycznej). Zawiera obiektywne, uzasadnione z punktu widzenia wiedzy medycznej informacje dotyczące zarówno doboru protez, samej operacji jak również cały szereg praktycznych rad dotyczących okresu pooperacyjnego. Godne podkreślenia jest bardzo skrupulatne potraktowanie spraw związanych z bezpieczeństwem stosowania implantów piersiowych.
powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...