Operacje intymne

Pod eufemistycznym terminem operacji intymnych kryją się zabiegi chirurgiczne wykonywane celem poprawy wyglądu i funkcjonowania narządów płciowych. Poddawanie się operacjom intymnym spopularyzowało się z uwagi na wzrost świadomości kobiet, co do różnic w wyglądzie okolic intymnych, będący wynikiem zmian kulturowych, społecznych i obyczajowych zarówno w modzie (skąpe kroje bielizny i strojów kąpielowych) jak i w różnego rodzaju mediach (szeroki dostęp do zdjęć i filmów pozbawionych elementów cenzury obyczajowej). Najczęściej wykonywaną operacją estetyczną żeńskich narządów płciowych jest zmniejszenie warg sromowych mniejszych (labioplastyka, nymphectomia).

Nie bez znaczenia jest również wszechobecne eksponowanie seksualności w reklamach oraz powszechne zaakceptowanie depilacji okolic intymnych jako swego rodzaju obowiązującego standardu. Wymienione czynniki spowodowały ustalenie się wzorca estetycznego wyglądu żenskich narządów płciowych, w którym fałdy błony śluzowej otaczające łechtaczkę oraz wargi sromowe mniejsze nie wystają ponad poziom warg sromowych większych (tj. nie są bezpośrednio widoczne). W efekcie znaczna część kobiet mających duże wargi sromowe traktuje to jako defekt czy wręcz deformację powodującą gorszą samoocenę oraz utrudniającą nawiązanie kontaktów seksualnych. Co więcej, znaczna większość kobiet z dużymi wargami sromowymi uskarża się na różnego stopnia dyskomfort fizyczny związany z noszeniem obcisłej bielizny czy spodni, uprawianiem niektórych rodzajów sportu (np.jazda na rowerze) oraz aktywnością seksualną.

Znaczny przerost warg sromowych może utrudniać higienę okolic intymnych oraz wywoływać przewlekłe podrażnienie i stany zapalne śluzówek tej okolicy. Zmniejszenie warg sromowych jest operacją cieszącą się jednym z najwyższych stopni zadowolenia wśród pacjentek. Jak wynika z badań przeprowadzonych wśród kobiet, które poddały się tego typu zabiegom 93% z nich ma po operacji wyższą samoocenę, u 95% znika dyskomfort fizyczny, a u 71% poprawia się jakość pożycia seksualnego.

 

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...