Nowe zastosowanie dla wypełniaczy tkankowych

26-09-2004
Amerykańskie Ministerstwo do Spraw Żywności i leków (FDA - Food and Drug Administration) zaaprobowało ostatnio jeden z wypełniaczy tkankowych - Sculptrę do korekcji cech wyniszczenia twarzy występujących u niektórych pacjentów w przebiegu zakażenia wirusem HIV.

Sculptra jest znana w Europie pod nazwą New-Fill i od dość już dawna dopuszczona do korekcji zmarszczek i wypełniania ubytków tkankowych. Preparat ten został podany 150 000 pacjentów w ponad 30 krajach świata. Jego głównym składnikiem jest kwas poli-L-mlekowy stosowany od ponad 20 lat do produkcji szwów wchłanialnych oraz niektórych zastrzyków o przedłużonym wchłanianiu. Kwas poli-L-mlekowy poza poprawą konturu w podanym miejscu wydaje się również stymulować głębsze warstwy skóry do produkcji własnego kolagenu. Należy przypomieć, że jakkolwiek New-Fill otrzymywany jest syntetycznie z naturalnych składników i nie wywołuje reakcji uczuleniowych to jednak może dawać efekty uboczne pod postacią widocznych pod skórą grudek lub małych guzków a nawet ziarniniaków.

Trwałość wyników uzyskanych dzięki wstrzyknięciu kwasu poli-L-mlekowego jest różna u każdego pacjenta i może wymagać kilku zabiegów dla uzyskania długotrwałego efektu. Kilkukrotne podanie preparatu prowadzi u niektórych pacjentów do poprawy utrzymującej się nawet ok. 2 lat.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...