Nowe miniinwazyjne metody w chirurgi plastycznej

21-05-2004
Wraz z nie notowanym do tej pory wzrostem zainteresowania operacjami kosmetycznymi ( w ciągu ostatnich 5 lat liczba operacji wykonywanych w krajach Europy Zachodniej i USA wzrosła o ponad 200%!) pojawiła się również potrzeba rozwoju komplementarnych mniej inwazyjnych zabiegów powstrzymujących lub zmniejszających oznaki procesu starzenia. W ostatnich latach doszło do rozwoju całego szeregu nowych technologii i materiałów stosowanych w chirurgii estetycznej, których główną zaletą jest zmniejszenie ryzyka powikłań oraz skrócenie czasu rekonwalescencji. Poniżej zamieszam skrót informacji o najnowszych osiągnięciach na tym polu.
  • Thermage (Thermal Cool TC System, określany również mianem nie chirurgicznego faceliftu): jest to metoda wykorzystująca zaawansowaną technologicznie odmianę fal radiowych do wywołania obkurczenia się włókien kolagenowych i elastylowych zawartych w skórze i tkance łącznej w celu poprawy napięcia tkanek na twarzy. Dzięki jednoczesnemu zastosowaniu systemu chłodzącego powierzchnię skóry możliwe jest uniknięcie jej głębszego uszkodzenia i długotrwałego zaczerwienienia, jakie występuje po innych metodach np. dermabrazji laserowej. W Polsce urządzenia tego typu pojawiły się 2 lata temu.
  • Aptos Feather Lift: miniinwazyjna procedura chirurgiczna określana w krajach anglosaskich mianem "lunch-time procedure", której celem jest podciągnięcie obwisłych tkanek miękkich twarzy. Efekt uzyskuje się za pomocą odpowiednich nici wprowadzanych przez niewielkie nacięcia skóry a następnie przeciąganych pod nią i mocowanych pod napięciem pozwalającym na skorygowanie luźnych nawisów tkanek miękkich i skóry.
  • Wire skalpel : urządzenie to używane jest do korekcji głębokich bruzd na czole i między brwiami, fałdów nosowo wargowych, zmarszczek wokół ust oraz blizn potrądzikowych. Jego użycie nie wymaga przecinania skóry w związku z czym nie pozostawia widocznych blizn. 

W odniesieniu do wszystkich miniinwazyjnych procedur należy pamiętać, że posiadają one swoje ograniczenia i są efektywne jedynie w przypadku niewielkich korekcji. Podstawą uzyskania dobrego efektu za ich pomocą jest właściwy dobór pacjentów, gdyż dla wielu osób właściwym rozwiązaniem, mogącym przynieść spodziewany efekt jest zabieg chirurgiczny. Ponadto godnym podkreślenia jest również fakt, że o ile metody operacyjne i ich efekty są doskonalone poznane i sprawdzone od lat o tyle w przypadku nowych procedur miniinwazyjnych na naukową i obiektywną ocenę rezultatów przyjdzie jeszcze poczekać. Należy również przypuszczać, ze część z nich nie przetrwa próby czasu lub okaże się po prostu nieskuteczna. Sytuacja taka jest wynikiem agresywnego marketingu firm produkujących nowe urządzenia, który poprzedza lub wręcz zastępuje kliniczne badania konieczne do określenia skuteczności danej metody. Dodatkowo w warunkach polskich należy uwzględnić dość wysoki koszt takich zabiegów związany z wysoka ceną zakupu urządzeń. Niejednokrotnie może się zdarzyć, że cena procedury miniinwazyjnej będzie bardzo zbliżona lub nawet wyższa niż cena operacji dającej bardziej widoczne i trwalsze efekty.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...