Niechirurgiczne metody usuwania tkanki tłuszczowej

14-10-2004
Na całym świecie w ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się rozwojowi nowych miniinwazyjnych technik mogących służyć poprawie wyglądu pacjentów. Liposonix SonoSculpt i Ultrashape to urządzenia mające być alternatywą dla chirurgicznego modelowania syletki ciała za pomocą odsysania tkanki tłuszczowej (liposuction). Zasada działania obydwu z nich opiera się na przezskórnej aplikacji ultradźwięków celem rozbicia tkanki tłuszczowej. Zniszczone za pomocą ultradźwięków komórki tłuszczowe są następnie resorbowane przez organizm. W przeciwieństwie do obecnie stosowanych metod lipoaspiracji, zarówno klasycznej jak i ultradźwiękowej, zastosowanie wymienionych urządzeń nie wymaga znieczulenia. Producenci podkreślają również ich nieinwazyjny charakter i krótki okres rekonwalescencji po zabiegu.

Inną metodą mającą w przyszłości zastąpić chirurgiczne modelowanie sylwetki ciała mają być zastrzyki z fosfatydylocholiny (Lipostabil), substancji upłynniającej tkankę tłuszczową w miejscu podania.

Należy sobie zdawać sprawę, że mimo iż opisane metody są dosyć szeroko opisywane i reklamowane w magazynach konsumenckich, żadna z nich nie doczekała się w chwili obecnej pełnej oceny skuteczności i bezpieczeństwa w recenzowanych publikacjach naukowych. Nie ma rzetelnych odpowiedzi na pytania: w jakich okolicach można stosować wymienione metody? w jakich nie powinno się ich stosować? jaka jest pewność, że upłynniona zostanie właściwa ilość tkanki tłuszczowej? jaka jest pewność, że nie zostaną uszkodzone inne tkanki? jakie są efekty uboczne i powikłania tych metod? jaka jest ich długoterminowa skuteczność? Zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej (ASAPS), organizacji skupiającej największą ilość chirurgów plastycznych zajmujących się wykonywaniem operacji kosmetycznych, obecnie jedynym naukowo i klinicznie potwierdzonym sposobem modelowania sylwetki ciała pozostaje nadal liposuction.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...