Liposuction. Czy usunięta tkanka tłuszczowa nawraca, a jeśli tak to gdzie?

10-12-2012

Wśród chirurgów plastycznych panuje powszechne przekonanie, że u pacjentów, którzy po operacji liposuction spożywają nadmierne ilości kalorii i unikają wysiłku fizycznego nie dochodzi wprawdzie do ponownego nagromadzenia tkanki tłuszczowej w miejscach z których została usunięta ale tłuszcz gromadzi się w innych “typowych” rejonach.

 

Dr. Swanson chirurg plastyczny z Kansas postanowił poddać ten sąd badaniom klinicznym. Badania przeprowadzono na 2 grupach pacjentek: pacjentkach które poddały się jednoczesnemu powiększeniu piersi i liposuction brzucha oraz grupie pacjentek u których wykonano tylko powiększenie piersi. U wszystkich pacjentek dokonano pomiarów górnych i dolnych partii ciała przed i co najmniej 3 miesiące po operacji. Wyniki pokazały, że nie ma żadnych różnic w wymiarach górnych części ciała w obydwu grupach pacjentek, co wskazuje, że liposuction brzucha nie sprzyja gromadzeniu tkanki tłuszczowej w górnych partiach ciała u nieotyłych pacjentek. Liposuction jest więc efektywną metodą korekcji sylwetki ciała bez ryzyka “odrastania” tkanki tłuszczowej ani nadmiernego gromadzenia tłuszczu w innych partiach ciała.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...