Kwestie do wyjaśnienia podczas konsultacji

 1. Czy przed operacją trzeba będzie wykonać badania piersi, jeżeli tak to jakie?
 2. Czy można przed zabiegiem dokładnie ustalić do jakiej wielkości zostaną zmniejszone piersi (rozmiar stanika), czy można zmniejszyć piersi do dowolnej wielkości niezależnie od warunków anatomicznych pacjentki, czy można dokonać zmniejszenia piersi za pomocą liposuction (odsysania tkanki tłuszczowej), jak zmieni się po operacji położenie brodawek, czy można w trakcie zabiegu zmniejszyć także wielkość otoczek?
 3. Czy po operacji w związku z resekcją dużej ilości tkanek może zaistnieć potrzeba przetoczenia krwi, czy istnieje taka możliwość w miejscu gdzie odbędzie się zabieg?
 4. Czy podczas zabiegu można skorygować różnicę wielkości piersi jeśli taka istnieje przed operacją i czy zawsze po operacji piesi są dokładnie tej samej wielkości?
 5. Jakie są wady i zalety redukcji piersi pozostawiającej bliznę tylko wokół otoczki (z cięcia wokółotoczkowego), bliznę wokół otoczki i pionową (z cięcia pionowego) oraz plastyki pozostawiającej bliznę w kształcie odwróconej litery "T" (wokół otoczki, pionową i poprzeczną w fałdzie podsutkowym)? Czym podyktowany jest wybór metody, czy każdą z nich można zastosować bez względu na ilość usuwanego gruczołu i przy dowolnym nadmiarze skóry (stopniu obwisłości piersi)? Która z nich będzie najwłaściwsza w Twoim przypadku?
 6. Czy usunięte części gruczołu piersiowego wysłane będą do badania histo-patologicznego? Jak często się zdarza, że zawierają one zmiany patologiczne nie zdiagnozowane przed operacją?
 7. Czy istnieje możliwość zorientowania się w efektach operacji tj. zobaczenia jak po pewnym czasie wyglądają blizny i jak zmienia się w wyniku zabiegu kształt i wielkość piersi na przykładzie zdjęć innych pacjentek?
 8. Czy palenie papierosów może mieć niekorzystny wpływ na przebieg gojenia, jeżeli tak to jaki, na jak długo przed i po zabiegu trzeba rzucić palenie, czy jeśli nie jesteś w stanie przestać palić chirurg w ogóle zechce podjąć się operacji?
 9. Czy można się spodziewać że, po operacji znikną lub ulegną zmniejszeniu dolegliwości ze strony kręgosłupa szyjnego i wyprzenia na skórze pod piersiami jeśli miały one miejsce przed operacją?
 10. Czy wykonanie operacji wpłynie na możliwość karmienia piersią w przyszłości?
 11. Czy wykonanie operacji może utrudniać w przyszłości diagnostykę chorób gruczołu piersiowego
 12. Jak trwałe są efekty operacji, czy zdarza się ponowny przerost piersi po zabiegu, od czego to zależy? Jak często po operacji dochodzi do ponownego opuszczenia się piersi, jakie są sposoby by zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiej sytuacji? Czy można mieć w życiu więcej niż jeden tego typu zabieg?
 13. W jakim znieczuleniu będzie wykonana operacja i ile potrwa?
 14. Jak wygląda opatrunek po operacji, czy będą założone dreny, jeżeli tak to na jak długo, kiedy będą zdjęte szwy, jak długo po zabiegu trzeba nosić stanik?
 15. W jakim czasie po zbiegu będzie można wrócić do normalnej aktywności życiowej (praca, sport), kiedy będzie można podjąć aktywność seksualną, kiedy będzie można opalać piersi na słońcu lub w solarium?
 16. Jak często po operacji dochodzi do zaburzeń czucia w obrębie brodawek (otoczek), kiedy następuje jego powrót do normy, jak często zdarzają się trwałe zaburzenia czucia w tej okolicy?
 17. Jak często po takich operacjach dochodzi do martwicy brodawek (i otoczek) lub skóry na piersiach, jakie jest leczenie w takich sytuacjach jak długo trwa?
 18. Jak często zdarzają się powikłania (np. krwiak, infekcja, opóźnione gojenie) po tego typu zabiegach, jakie mogą być ich konsekwencje, jakie jest leczenie w takich sytuacjach?
 19. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn celowa będzie korekcja blizn pooperacyjnych to kiedy najwcześniej po zabiegu będzie można ją wykonać
powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...