Kwestie do wyjaśnienia podczas konsultacji

 1. Na czym polega operacja, jakie są obecnie stosowane metody odsysania tkanki tłuszczowej, czy o którejś z nich można powiedzieć że jest lepsza niż inne, na jakiej podstawie, czy są na to jakieś dowody? Jaką metodę stosuje mój chirurg i dlaczego, jak duże ma z nią doświadczenie?
 2. Gdzie zlokalizowane będą nacięcia na skórze dla wprowadzenia sondy (kaniuli) do odsysania tłuszczu, jaką będą miały długość, jaka jest średnica używanych do operacji rurek?
 3. Czy jest jakakolwiek granica w ilości jednorazowo odessanej tkanki tłuszczowej, czy odessanie większej ilości tkanki tłuszczowej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem, czy ma to jakiś wpływ na efekt kosmetyczny? Czy w trakcie jednej operacji można odessać tłuszcz z kilku miejsc, czy istnieje jakieś ograniczenie co do ich ilości jeżeli tak, to dla czego?
 4. Czy za pomocą liposuction można skorygować każdą istniejącą przed operacją asymetrię, jeżeli nie to dlaczego?
 5. Czy raz odessana tkanka tłuszczowa może się odnowić, co się stanie jeśli przytyję po operacji?
 6. Co się stanie jeśli z jakiegoś miejsca odessane zostanie za dużo tkanki tłuszczowej?
 7. Czy nadwaga wpływa niekorzystnie na efekt operacji? Czy liposuction może być metodą leczenia otyłości?
 8. Czy obecność luźnej skóry lub/i rozstępów w miejscach, z których ma być odessana tkanka tłuszczowa jest przeciwwskazaniem do operacji? Czy każdy nadmiar skóry obkurczy się po zabiegu, czy liposuction ma jakiś wpływ na cellulitis, jakie są inne czynniki mające wpływ na efekt kosmetyczny operacji?
 9. Czy jest górna granica wieku do poddania się tego typu zabiegowi chirurgicznemu? Dlaczego?
 10. Czy możliwa jest wizualizacja efektu operacji np. symulacja komputerowa, jeżeli tak to jaka jest jej zgodność z rzeczywistym wynikiem zabiegu, jeżeli nie to czy istnieje możliwość obejrzenia albumu ze zdjęciami przed i pooperacyjnymi innych pacjentek?
 11. Czy efekt odsysania tkanki tłuszczowej widoczny jest od razu po zabiegu czy dopiero po pewnym czasie, po jak długim?
 12. W jakim rodzaju znieczulenia może być wykonana operacja, jak długo potrwa zabieg?
 13. Jak wygląda opatrunek po operacji, kiedy będą zdjęte szwy, jak długo po zabiegu trzeba będzie nosić ubranko uciskowe, kiedy będzie można je zdjąć po raz pierwszy, kiedy będzie można wziąć pierwszy prysznic?
 14. Czy po operacji wskazane będą masaże lub inne formy fizykoterapii i jakie przyniesie to korzyści?
 15. W jakim czasie po operacji można będzie powrócić do normalnej aktywności życiowej (praca, sport), kiedy będzie można podjąć aktywność seksualną, kiedy można zacząć się opalać?
 16. Jakie jest ryzyko wystąpienia powikłań zatorowo-zakrzepowych po liposuction, jak można je zmniejszyć? Jakie są inne najczęstsze powikłania po tego typu zabiegach i jakie jest ich leczenie?
powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...