Pełna informacja o zabiegu

Do zamykania naczyń najlepiej nadają się systemy IPL oraz lasery Nd-Yag. Strumień światła emitowany przez te urządzenia umożliwia wybiórcze dotarcie do naczyń, podgrzanie znajdującej się w nich hemoglobiny do wysokiej temperatury, i w efekcie  odcinkowe zamknięcie naczynia. Zazwyczaj naświetla się punkty połączeń żył i kilka miejsc na ich przebiegu, uzyskując w ten sposób zamknięcie całego widocznego naczynia. Drobne, pojedyncze naczynia znikają już po jednym zabiegu. Jeśli jednak pod skórą widoczna jest cała ich siatka, konieczne jest na ogół wykonanie kilku (2 do 3) powtórzeń. Podobnie w przypadku znamion barwnikowych fala świetlna pochłaniana jest wybiórczo przez zawarty w komórkach znamienia barwnik, a towarzyszący temu efekt termiczny prowadzi do ich zniszczenia.

Rodzaje zmian naczyniowych, które można usuwać przy pomocy lasera:

  • naczyniaki jamiste, płaskie i starcze
  • teleangiektazje (naczynka na skórze twarzy, nóg tzw. pajączki naczyniowe i drobne żylaki)
  • poikilodermia
  • trądzik różowaty

Teleangiektazje czyli tzw. pajączki naczyniowe to drobne naczynka skóry o średnicy od 0,1 do 1 mm. W zależności od kształtu i średnicy wyróżnia się kilka ich typów – liniowe, drzewiaste, koncentrycznie rozgałęzione pajączki naczyniowe oraz punkcikowate drobne zmiany naczyniowe. Mogą występować w każdej okolicy ciała – na twarzy, tułowiu, kończynach, najczęściej na nogach. Na nogach zazwyczaj występują jako rozległe drzewiaste teleangiektazje na zewnętrznej powierzchni ud, bardziej liniowe po wewnętrznej stronie oraz drobniejsze, często o typie pajączków poniżej kolan. Przyczyny powstawania teleangiektazji nie są dokładnie znane – wymienia się przyczyny dziedziczne, przemiany i zaburzenia hormonalne (ciążą, przyjmowanie estrogenów, steroidów), współistniejące choroby żył (żylaki).

Teleangiektazje mogą być czasami pierwszym objawem różnych chorób – np kolagenoz, a także wynikiem urazów mechanicznych, termicznych, radiologicznych. Błękitne teleangiektazje nad kostką przyśrodkową są w 50% związane z niewydolnością żylną. Leczenie teleangiektazji jest trudne – jego skuteczność oceniana jest na 60-70%. Dwie podstawowe metody to skleroterapia i laseroterapia – wzajemnie się uzupełniające. Po przeprowadzeniu licznych  badań uznano, że w  grupie laserów do  zamykania naczyń najlepiej nadają się systemy IPL oraz lasery Nd-YAG  i diodowe. Strumień światła emitowany przez te urządzenia umożliwia wybiórcze dotarcie do naczyń, podgrzanie znajdującej się w nich hemoglobiny do wysokiej temperatury, i w efekcie  odcinkowe zamknięcie naczynia. Zazwyczaj naświetla się punkty połączeń żył i kilka miejsc na ich przebiegu, uzyskując w ten sposób zamknięcie całego widocznego naczynia. Drobne, pojedyncze naczynia znikają już po jednym zabiegu. Jeśli jednak pod skórą widoczna jest cała ich siatka, konieczne jest na ogół wykonanie kilku (3 do 5) powtórzeń. Podobnie w przypadku znamion barwnikowych fala świetlna pochłaniana jest wybiórczo przez zawarty w komórkach znamienia barwnik, a towarzyszący temu efekt termiczny prowadzi do ich zniszczenia.

Rodzaje zmian barwnikowych, które można usuwać laserem:

  • plamy soczewicowe, lentigo
  • rogowacenia (keratosis)
  • znamiona Beckera i Ota
  • cafe-au-lait

Przebieg zabiegu, przeciwwskazania do jego wykonania oraz postępowanie po nim nie odbiega od tego opisanego powyżej w sekcji dotyczącej depilacji laserowej.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...