Pełna informacja o zabiegu

Na czym polega operacja?

Istotą metody jest usuwanie żylaków narzędziami mikrochirurgicznymi przez małe nacięcia, a raczej nakłucia skóry. Na cięcia nie zakłada się szwów, tylko specjalne plastry (Steri-stripy), które są usuwane w czasie od 7 do 9 dni po zabiegu. Rany goją się praktycznie bez śladu.

Czego należy oczekiwać przed operacją?

Poza rutynowymi badaniami laboratoryjnymi konieczne może się okazać również wykonanie badań obrazujących stan żył głębokich kończyn dolnych (USG, UDP) Operacja może być wykonana w zależności od jej rozległości, stanu zdrowia pacjenta oraz jego preferencji w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jeżeli zapadnie decyzja o wykonaniu zabiegu w znieczuleniu ogólnym to należy pozostać na czczo na 6 godzin przed jego rozpoczęciem. Tuż przed zabiegiem zostanie założona do żyły kaniula służąca do podawania leków oraz naniesione zostaną na skórę  kończyn, w miejscach poszerzonych żył, odpowiednie oznaczenia ułatwiające precyzyjne wykonanie operacji. Zrobiony zostanie również komplet zdjęć operowanych okolic.

Co zdarzy się podczas operacji?

Poprzez kilkumilimetrowe nakłucia skóry za pomocą odpowiednio wyprofilowanych narzędzi chirurg usunie zmienione odcinki żył. Zwykle do usunięcia zmienionego naczynia wystarcza jedno lub dwa wkłucia. W przypadkach, w których zmieniona żyła jest długa i bardzo kręta konieczne może być wykonanie większej ilości wkłuć. Ran po usunięciu żylaków mikrometodą nie szyje się a jedynie skleja za pomocą specjalnych plasterków tzw. Steri-stripów. Zabieg kończy założenie uciskowej opaski na zoperowaną kończynę.

Czego należy się spodziewać po operacji?

Niezależnie od rodzaju znieczulenia w większości przypadków pacjentka może wrócić tego samego dnia do domu. Podobnie jak po innych zabiegach może się zdarzyć, że miejsca poddane leczeniu będą lekko zaczerwienione lub zasinione i spuchnięte. Reakcja taka jest normalna i powinna ustąpić w ciągu kilku - kilkunastu dni. Mogą także występować niewielkie dolegliwości bólowe. Do ich uśmierzenia wystarcza stosowanie doustnych leków przeciwbólowych. Znaczne dolegliwości bólowe należą do wyjątkowych rzadkości w związku z czym ich wystąpienie powinno być sygnałem do skontaktowania się z lekarzem, który wykonał zabieg. Alarmująca jest również podwyższona powyżej 38 stopni Celsjusza temperatura ciała lub bóle łydek mogące sugerować powikłania zakrzepowo-zatorowe. Po usunięciu żylaków wskazany jest jak najwcześniejszy powrót do normalnej aktywności ruchowej Chodzenie możliwe jest już kilka godzin po operacji. Powrót do pełnej aktywności ruchowej następuje po upływie około tygodnia. Ponadto należy należy nosić specjalne pończochy przez okres około miesiąca. Wskazane jest również unikanie opalania operowanej kończyny aż do jej pełnego zagojenia (około 6 tygodni)

Jakie są możliwe powikłania ?

Operacja żylaków należy do bezpiecznych. Powikłania obserwuje się rzadko. Jak po każdej operacji może wystąpić krwawienie i zakażenie rany. Do innych potencjalnych komplikacji należą: zakrzepica żylna, uszkodzenie gałązek nerwowych zaopatrujących okolicę kostki i łydki (zaburzenia czucia tej okolicy), niewielkie brunatne przebarwienia skóry, zgrubienia podskórne, przerost blizny. Szczegółowe omówienie wymienionych powikłań oraz sposobów ich leczenia powinno mieć miejsce podczas konsultacji przedoperacyjnej, która jest najwłaściwszą okazją do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...