Pełna informacja o zabiegu

Na czym polega skleroterapia?

Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do światła żylaka lub żyłki „zasilającej" pajączek naczy-niowy środka drażniącego. Wywołana w ten sposób reakcja zapalna prowadzi do zarośnięcia światła naczynia i w efekcie do zniknięcia" żylaka. Skleroterapia charakteryzuje sie skutecznością około 80%. Większość leczonych pajączków i drobnych żyłek znika. Mimo, że nie zawsze można zlikwidować wszystkie żyłki ogólny efekt kosmetyczny jest bardzo korzystny.

Co zdarzy się podczas zabiegu?

Skleroterapia jest zabiegiem ambulatoryjnym. Sesja nastrzykiwań trwa około 30 minut. Leczenie nie ogranicza zdolności do pracy, a chodzenie po zabiegu jest wręcz zalecane. Z uwagi na ilość środka do skleroterapii, którą może tolerować organizm, bardzo liczne pajączki naczyniowe wymagają kilku sesji w odstępach tygodniowych. Ostateczny efekt leczenia można ocenić po około 6 tygodniach od obliteracji.

Czego należy się spodziewać po zabiegu?

Po skleroterapii wskazany jest jak najwcześniejszy powrót do normalnej aktywności ruchowej. Chodzenie możliwe jest od razu po zakończeniu zabiegu. Specjalne pończochy należy nosić przez dwa tygodnie (po 2 dobach można je zdejmować na noc). Wskazane jest ponadto unikanie opalania leczonej kończyny aż do czasu ustąpienia wszelkich zasinień i przebarwień (około 6-8 tygodni).

Jakie są możliwe powikłania ?

Powikłania po skleroterapii należą do rzadkości. Zaczerwienienie i niewielkie pobolewanie leczonego żylaka jest częścią procesu leczenia. W około 5% przypadków mogą wystąpić niewielkie brązowe przebarwienia związane z wydostawaniem się krwi i drażniącego środka z przekłutego żylaka. Większość przebarwień mija po kilku tygodniach. Bardzo rzadko, szczególnie u palaczy, wydostający się z nastrzykiwanego żylaka drażniący środek może spowodować punktową rankę skóry. Najpoważniejszym, ale bardzo rzadkim (0.1% przypadków) powikłaniem skleroterapii jest zakrzepica żył głębokich. Szczegółowe omówienie wymienionych powikłań oraz sposobów ich leczenia powinno mieć miejsce podczas konsultacji przedoperacyjnej, która jest najwłaściwszą okazją do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...