Pełna informacja o zabiegu

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa wykorzystuje efekt cieplny jaki tworzy się wówczas gdy wiązka światła o określonej długości pochłaniana jest przez barwnik znajdujący się w mieszkach włosowych.
Niezwykle istotne znaczenie dla depilacji laserowej ma cykliczny przebieg wzrostu włosów. Na pełen cykl składają się trzy fazy - faza aktywnego wzrostu tzw. anagen, faza regresji tzw. catagen i faza spoczynkowa zwana telogenem. W anagenie trwającym od 2-6 lat dokonuje się wzrost włosa na długość. Pod koniec tej fazy aktywność komórek odpowiedzialnych za wzrost włosa ulega zmniejszeniu i zaczyna się trwający od 2 do 4 tygodni katagen, w trakcie którego zachodzi inwolucja komórek rozrodczych włosa. W trwającym od 3 do 4 miesięcy telogenie stary włos ulega wypadnięciu, pojawiają się natomiast nowe komórki rozrodcze dające początek nowemu włosowi. Włos ten następnie wchodzi ponownie w fazę anagenu.
Promieniowanie laserowe powoduje trwałe uszkodzenie tylko włosów znajdujących się fazie aktywnego wzrostu (anagen). Ostatecznym wynikiem działania lasera lub urządzenia IPL jest częściowe lub całkowite zaburzenie wzrostu takich włosów, co powoduje, że nie odrastają one wcale lub odrastają znacznie cieńsze i jaśniejsze. Włosy znajdujące się w innych fazach cyklu (telogenie lub catagenie) nie ulegają uszkodzeniu i odrastają w późniejszym czasie. Z tego powodu dla uzyskania znaczącego efektu konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu depilacji laserowej w 4-6 tygodniowych odstępach czasu, tak by w trakcie kolejnych sesji zniszczyć te włosy, które początkowo znajdowały się w fazie regresji lub spoczynku.

Jakie urządzenia stosuje się do fotodepilacji?

W chwili obecnej do fotodepilacji wykorzystywane są urządzenia IPL oraz dwa rodzaje systemów laserowych: takie, dla których docelowym barwnikiem jest występująca we włosach melanina będąca naturalnym pigmentem ludzkiego ciała oraz takie, dla których docelowym barwnikiem są pigmenty zawarte w specjalnym preparacie, którym pokrywa się na początku depilowane miejsca.
Lasery oddziałujące na melaninę - do tej grupy należą lasery wytwarzające wiązkę światła o długości pochłanianej wybiórczo przez naturalny pigment ludzkiego ciała - melaninę. Lasery te są najskuteczniejsze u osób z ciemnymi włosami i jasną karnacją. U osób z ciemniejszą karnacją może dojść również do uszkodzenia melaniny w skórze i związanych z tym efektów ubocznych (oparzenie, przebarwienie lub odbarwienie skóry). Główną wadą systemów laserowych z tej grupy jest ich mała skuteczność w odniesieniu do bardzo jasnych włosów oraz występowanie wspomnianych efektów ubocznych u osób z ciemną skórą.
Lasery oddziałujące na sztuczne barwniki - do grupy tej należą lasery wymagające pokrycia depilowanych miejsc specjalnymi kremami zwierającymi drobinki węgla, które po przeniknięciu do mieszków włosowych pochłaniają wiązkę laserową. Z uwagi na niezależny od melaniny mechanizm działania, lasery te można stosować do depilacji bardzo jasnych włosów oraz u osób o ciemnej karnacji.
Urządzenia IPL - działają podobnie jak lasery oddziałujące na melaninę, jednak dzięki zaawansowanej technologii dużo rzadziej występują niepożądane efekty związane z urazem termicznym (bezbolesność zabiegów, brak odczynów po oparzeniowych).

Urządzenia IPL/RF - to najnowsza grupa urządzeń typu IPL . Urządzenia te dodatkowo emitują fale radiowe, które przenikają do skóry właściwej na głębokość 4-5mm. Uwolniona energia cieplna, podgrzewając tkanki, zwiększa skuteczność zabiegu depilacji. Dodatkowo energia RF stymuluje przebudowę i regeneracje włókien kolagenowych. 

Co należy wiedzieć przed poddaniem się zabiegowi fotodepilacji?

Depilację laserową wykorzystuje się najczęściej do eliminacji niepotrzebnego owłosienia z takich okolic jak: górna warga i okolice ust, plecy, klatka piersiowa, brzuch ramiona, przedramiona, pachwiny (linia bikini), uda oraz podudzia. Sam zabieg w zależności od obszaru skóry, z którego mają być usunięte włosy trwa od kilkunastu minut do 2-3 godzin i w większości przypadków nie wymaga znieczulenia. Najczęściej wymieniane zalety depilacji laserowej to: trwałość rezultatów, odrastanie włosów znacznie rzadszych, jaśniejszych i cieńszych niż pierwotne w przypadkach w których nie uzyskano trwałych wyników depilacji, użyteczność przy depilacji dużych obszarów ciała (np. plecy lub nogi), stosunkowo małe ryzyko powikłań, szybki powrót do normalnej aktywności życiowej po zabiegu bez okresu rekonwalescencji. Najczęściej wymieniane wady to: mała skuteczność w stosunku do jasnych włosów, wysokie koszty depilacji, bolesność zabiegów u niektórych osób, możliwość wystąpienia powikłań zwłaszcza u osób z ciemną skórą.
Należy podkreślić, że jakkolwiek depilacja laserowa uznawana jest powszechnie za procedurę nieinwazyjną, to jednak jest ona zabiegiem medycznym i w związku z tym powinna być wykonywana w odpowiednich warunkach, przez wykwalifikowany personel, pod nadzorem lekarza mimo, że w Polsce nie ma takiego wymogu prawnego, i że w wielu miejscach depilacja laserowa traktowana jest jako zabieg kosmetyczny.

Najważniejsze zalecenia przed fotodepilacją dotyczą zakazu opalania skóry na 3 tygodnie przed zabiegiem oraz unikanie depilacji mechanicznej (na twarzy  w czasie 4 tygodni przed zabiegiem, na kończynach 6-8 tygodni). Przed zabiegiem fotodepilacji włosy należy ogolić
 Światło lasera powinno być  pochłonięte przez melaninę cebulki włosa. Jeśli skóra będzie opalona, to energia lasera zostanie pochłonięta przez melaninę naskórka (znajduje się ona w bardziej powierzchownych warstwach). Skuteczność depilacji będzie mniejsza, dodatkowo należy zmniejszyć ilość dostarczanej energii, aby uniknąć  oparzenia. Chociaż technicznie zabieg depilacji na skórze opalonej jest możliwy, jednak jego skuteczność jest ograniczona
Depilacja mechaniczna/woskiem prowadzi do  wyrwania  łodygi włosa, w której znajduje się melanina. Tym samym znika cel dla światła lasera, a w skórze nadal  pozostają komórki rozrodcze włosa.
Zgolenie włosów na dzień przed zabiegiem zapobiega ich spaleniu, co może prowadzić do oparzeń naskórka. Dodatkowo energia lasera zużyta na „spalenie” wystającej ponad skórę części włosa jest marnowana, co zmniejsza skuteczność zabiegu

Jaka jest skuteczność fotodepilacji?

Generalnie za w pełni prawdziwe i udowodnione naukowo można przyjąć następujące stwierdzenia dotyczące skuteczności depilacji laserowej:

  • nigdy nie można w pełni przewidzieć skuteczności leczenia w konkretnym przypadku. Osoby z ciemnymi włosami i jasną karnacją mogą spodziewać się lepszych wyników.
  • uzyskanie całkowitej i trwałej depilacji jest niezwykle mało prawdopodobne w związku z czym nie należy tego oczekiwać
  • za najbardziej prawdopodobny ostateczny wynik depilacji laserowej należy przyjąć pozbycie się zbędnego owłosienia na okres co najmniej 2 miesięcy, po upływie których co najmniej połowa włosów ponownie odrośnie.
  • Włosy jasne (siwe, blond, rude) zawierają niewiele melaniny.  Stanowi to problem, ponieważ światło laserowe (IPL) jest słabiej pochłaniane. Funkcja RF (fale radiowe) zwiększa skuteczność depilacji u takich osób, ponieważ do cebulki dociera dodatkowa energia cieplna .
  • Można oczekiwać ok 50% redukcji owłosienia po 3-4 zabiegach, a 80% po 6-8. Warto rozważyć dodatkową  sesję raz do roku

Czy fotodepilacja to właściwy wybór w Twoim przypadku?

Nie dla każdego depilacja laserowa stanowi dobre rozwiązanie problemu zbędnego owłosienia.
Bezwzględnym wymogiem jest to żeby włosy miały ciemniejszy kolor niż otaczająca je skóra. Osoby o bardzo ciemnej skórze nie są dobrymi kandydatami do depilacji laserowej nawet jeśli ich owłosienie spełnia powyższy warunek. Również opalone osoby posiadające jasne włosy nie są odpowiednimi kandydatami do tego rodzaju depilacji. U osób z jasną skórą usunięcie zbędnego owłosienia jest łatwiejsze - wymaga mniejszej ilości zabiegów i daje dużo lepsze wyniki. Osoby z ciemną karnacją mogą również poddać się depilacji laserowej ale muszą się liczyć z tym, że będą wymagały większego doświadczenia ze strony osoby wykonującej zabieg, większej ilości sesji, a końcowy wynik może być gorszy niż u osób z jasną skórą. Należy w tym miejscu przypomnieć, że osoby o ciemnej skórze narażone są także na większe ryzyko wystąpienia powikłań.

Co zdarzy się podczas zabiegu?

W trakcie zabiegu najpierw nakłada się zimny żel na obszary,które poddane zostaną działaniu lasera. Zapobiega to przegrzaniu się skóry oraz zmniejszający jej obrzęk. Następnie specjalną głowicą zaopatrzoną w filtr aplikuje się skórze serię świetlnych "strzałów". W momencie „strzału" lasera może być odczuwalne lekkie ukłucie bądź pieczenie. Zabieg trwa od 20 do 40 min. w zależności od obszaru skóry, na którym jest wykonywany. Zwykle zaraz po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, a po kilku dniach może się lekko łuszczyć.

Czego należy się spodziewać po zabiegu?

Po niektórych zabiegach może pojawić się obrzęk lub rumień, które znikają zazwyczaj w ciągu kilkudziesięciu godzin. Przez okres kilku dni po zabiegu obserwuje się zwiększoną wrażliwości skóry, dlatego też należy unikać sytuacji narażających ją na urazy. Bezpośrednio po zabiegu na twarzy nie należy nakładać makijażu. Jeżeli skóra nie będzie podrażniona, można się umalować następnego dnia.  Nie wolno opalać okolicy naświetlanej przez około 4 tygodnie. Nie należy również korzystać z sauny, klubów fitness, masaży i solarium.

Jakie są możliwe powikłania po fotodepilacji?

Mimo, że jak już wcześniej wspominano depilacja laserowa jest metodą nieinwazyjną nie jest ona pozbawiona ryzyka wystąpienia powikłań. Do najczęstszych należą: zapalenie mieszków włosowych (ok. 35% pacjentów), powierzchowne oparzenia naskórka oraz przebarwienia lub odbarwienia skóry (ok. 9% pacjentów). Do rzadszych reakcje alergiczne oraz zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry.
Ryzyko wystąpienia efektów ubocznych związanych z uszkodzeniem innych niż włosy struktur zawierających melaninę (oparzenia, przebarwienia i odbarwienia skóry) zależy w największym stopniu od takich czynników jak:

  • naturalna karnacja (im ciemniejsza tym większe ryzyko),
  • lokalizacja depilowanych miejsc (najbardziej narażone na wystąpienie powikłań są odsłonięte okolice takie jak nogi i ręce, najmniej narażone są zasłonięte zazwyczaj przed słońcem okolice takie jak pachy i pachwiny)
  • ekspozycja depilowanych miejsc na słońce w okresie przed i po zabiegu (opalanie skóry depilowanych okolic zarówno w okresie poprzedzającym zabieg jak i bezpośrednio po nim zwiększa znacznie ryzyko powikłań).
  • rodzaj zastosowanego do fotodepilacji urządzenia (przyjmuje się że urządzenia IPL są bezpieczniejsze)

Największe znaczenie dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia skutków ubocznych ma właściwa kwalifikacja pacjentów do zabiegów, doświadczenie osób wykonujących zabiegi, warunki w jakich się one odbywają oraz właściwa opieka po zabiegu.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...