Zmniejszenie piersi poprawia kobietom samoocenę i codzienne funkcjonowanie.

24-07-2013

Kolejne badania potwierdzają, że zmniejszenie piersi może znacząco poprawić jakość życia zarówno w kontekście emocjonalnym jak i społecznym.

Wyniki opublikowanego w sierpniowym wydaniu Aesthetic Surgery Journal artykułu pokazują znaczną poprawę jakości życia u kobiet, które poddały się zmniejszeniu piersi wskazując na to, że korzyści płynące z tej operacji znacznie wykraczają poza  sam efekt kosmetyczny. Badania przeprowadzono na grupie 100 kobiet z przerostem piersi, które podzielono losowo na dwie grupy - pacjentki ,które poddały się operacji i pacjentki, które znalazły się na liści oczekujących na operację i stanowiły grupę kontrolną. Za pomocą specjalnych ankiet zebrano nie tylko dane medyczne i demograficzne ale również oceniono samopoczucie psychiczne, zadowolenie z życia oraz jakość funkcjonowania socjalnego. Kolejne badania ankietowe przeprowadzone kilka miesięcy po operacji wykazały nie tylko znaczną poprawę wyglądu piersi oraz poprawę stanu zdrowia (zmniejszenie się bądź ustąpienie bólów kręgosłupa, ustąpienie problemów ze stanami zapalnymi skóry pod piersiami, poprawę w zakresie aktywności fizycznej) ale również znaczące korzyści psychiczne - poprawę samooceny, poprawę funkcjonowania socjalnego, zmniejszenie zakłopotania w sytuacjach intymnych i towarzyskich.  Cytowane wyniki są kolejnym, które pokazują ścisły związek pomiędzy efektami operacji kosmetycznych, a poprawą jakości życia w wielu kontekstach, zaprzeczając obiegowej opinii jakoby chirurgia estetyczna dawała wyłącznie poprawę wyglądu bez poprawy zdrowia czy funkcjonowania.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...