Złoto w kosmetykach przyśpiesza starzenie się skóry

11-09-2013

Badania opublikowane niedawno na łamach Nanotoxicology zdają się potwierdzać stare powiedzenie: “nie wszystko złoto co się świeci”. Naukowcy z Uniwersytetu Stony Brook stwierdzili, że nanocząsteczki złota przyśpieszają proces starzenia się skóry i mogą prowadzić do powstawania zmarszczek. Sam fakt nie byłby oczywiście tak niepokojący gdyby nie to, że drobinki złota dodaje się bardzo często do kosmetyków do twarzy. Stwierdzono ponadto, że cząsteczki złota hamują odkładanie tłuszczów, opóźniają gojenie ran oraz wpływają na rozwój cukrzycy.

Doświadczenia przeprowadzono dodając bardzo małe dawki nanocząsteczek złota do hodowli różnych rodzajów komórek. Zaobserwowano, że w niektórych przypadkach drobinki złota przenikają do komórek, które nie mają następnie możliwości ich wydalenia. Obecność złota w komórkach wywołuje szereg niepożądanych efektów takich jak hamowanie podziałów komórkowych, hamowanie ruchliwości komórek oraz produkcji kolagenu.

Cytowane badania są kolejnym ostrzeżeniem przed bezkrytycznym nabywaniem kosmetyków wyłącznie na podstawie reklam bez odpowiedniej orientacji jaką można uzyskać z popularnonaukowych publikacji lub konsultacji ze specjalistą.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...