Tatuażowy żal. Laserowe usuwanie tatuaży.

12-01-2014

Nie tak trudno wyobrazić sobie entuzjazm i impuls, pod wpływem którego ktoś decyduje się na wykonanie tatuażu. Przy odrobinie zastanowienia nie trudno jest też wyobrazić sobie w jaki sposób samo życie poprzez nowe znajomości, nowe związki czy nową pracę jest w stanie zmienić wydawałoby się wspaniały tatuaż w kłopot. Statystyki Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgi Estetycznej pokazują, że liczba osób pragnących pozbyć się niechcianego tatuażu nieustannie rośnie - można wręcz mówić o powstaniu nowego zjawiska - “tatuażowego żalu” (“tatttoo regret”). W ciągu ostatniego roku (tj. pomiędzy 2011 a 2012 rokiem) liczba zabiegów laserowego usunięcia tatuażu wzrosła o 43%. Jak się wydaje jedną z głównych przyczyn chęci pozbycia się tatuażu jest obawa o zatrudnienie, potęgowana trudną sytuacją na rynku pracy. Chirurdzy coraz częściej mają do czynienia z osobami pragnącymi usunąć tatuaż w obawie, że może on stanowić przeszkodę w zdobyciu pracy lub awansie. Inną ważną przyczyną jest przemijanie mód dotyczących typowych motywów graficznych np. niemodne stały się już rozbudowane motywy w dolnej części pleców nad pośladkami, chińskie znaki i opaski “z drutu kolczastego” wokół ramion. Zmiany w życiu powodują również swoistą dezaktualizację tatuaży - Johnny Deep po rozstaniu z Winoną Rider zmienił napis na barku z “Winona for ever” na “Wino for ever”.

Usunięcie tatuażu jest zadaniem o wiele trudniejszym niż jego wykonanie i wymaga nierzadko kompleksowego podejścia. Najczęściej stosowaną metodą jest laseroterapia - wiązka światła o precyzyjnie dobranej długości fali i energii jest pochłaniana przez barwnik w skórze, co powoduje powstanie w nim efektu cieplnego i destrukcję jego cząsteczek. Najłatwiej jest usunąć w ten sposób ciemne barwniki najtrudniej jasne. W większości przypadków trzeba wykonać od 3 do pięciu zabiegów z 6-8 tygodniowymi przerwami. Nie zawsze, zwłaszcza przy głębokich, wykonanych mało profesjonalnie tatuażach udaje się uzyskać ich całkowite usunięcie za pomocą lasera. Konieczne może być wówczas chirurgiczne usunięcie części tatuażu. Warto przypomnieć, że tatuaże mogą być odpowiedzialne za szereg problemów natury zdrowotnej takich jak reakcje alergiczne, zakażenie wirusami HCV i Hbs oraz gruźlicą. Tak więc jeśli planujesz wykonanie tatuażu prześpij się jeszcze z tą myślą, jeśli już go masz i chcesz się pozbyć - skontaktuj się ze specjalistą chirurgii plastycznej.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...