Na czym polega operacja?

Plastyka ud polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej z wewnętrznej strony ud i pachwin oraz wzmocnieniu napięcia w tej okolicy w celu uzyskania jej ładniejszego zarysu.
Operacja ta jest typowym przykładem tzw. dermolipektomii tj. operacji, w trakcie których usuwa się równocześnie skórę i tkankę tłuszczową (do grupy tej należą także plastyka ramion i plastyka pośladków). Obecnie, z nastaniem ery liposuction, są to operacje rzadziej wykonywane. 

Wynik zabiegu jest trwały pod warunkiem unikania znacznych wahań wagi ciała.

Kto jest odpowiednią kandydatką do tej operacji?

Plastykę ud wykonuje się na ogół u pacjentek po 50 roku życia ze znacznym nadmiarem wiotkiej skóry, zniekształcającej zarys tej okolicy.
Niekiedy, w przypadkach niewystarczającego obkurczenia się skóry, zabieg ten jest uzupełnieniem liposuction wewnętrznej powierzchni ud. Operację tę przeprowadza się również u niektórych osób z bardzo znaczną utratą wagi ciała po odchudzaniu.

Czy plastyka ud to właściwy wybór w Twoim przypadku?

Odpowiedzi na to pytanie dostarczyć może tylko konsultacja ze specjalistą, który uwzględniając wiek, stan skóry, warunki anatomiczne, ilość tkanki tłuszczowej, stan zdrowia pomoże w dokonaniu właściwego wyboru. Należy pamiętać, że nie istnieją żadne medyczne wskazania do wykonania plastyki ud. Decyzję powinna podjąć zatem pacjentka, mając świadomość, iż opinia lekarza ma jedynie charakter pomocniczy w dokonaniu ostatecznego wyboru.
Najlepsze wyniki uzyskuje się u nie otyłych pacjentek z dużym nadmiarem skóry zniekształcającym w znaczny sposób kontur ud, u których potencjalny zysk z operacji (poprawa wyglądu) przeważa nad związanym z nią ryzykiem i obecnością rozległych blizn.
Istnieje również grupa pacjentek, które nie są dobrymi kandydatkami do tego rodzaju operacji. Są to przede wszystkim pacjentki otyłe, osoby cierpiące na choroby przewlekłe (np. cukrzyca, nadciśnienie itd.) oraz pacjentki nie będące w stanie zaakceptować obecności nie zawsze możliwych do ukrycia blizn. Trzeba sobie także zdawać sprawę, że efekty kosmetyczne u pacjentek z grubymi udami mogą być gorsze.

Czego należy oczekiwać przed operacją?

Poza rutynowymi badaniami laboratoryjnymi lekarz w zależności od stanu zdrowia pacjentki może zlecić również inne badania dodatkowe np. EKG, RTG płuc, USG jamy brzusznej.
Ponieważ zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub lędźwiowym należy pozostać na czczo na 6 godzin przed rozpoczęciem operacji.
Pacjentki palące papierosy w związku z ich negatywnym wpływem na proces gojenia będą proszone o zaprzestanie palenia na dwa tygodnie przed i po operacji. Muszą się one też liczyć z tym, że wielu chirurgów dla dobra pacjentki może odstąpić od wykonania operacji u aktywnych palaczek, nie będących w stanie spełnić tego wymogu.
Tuż przed zabiegiem zostanie założona do żyły kaniula służąca do podawania leków oraz naniesione zostaną na skórę ud oznaczenia ułatwiające precyzyjne wykonanie operacji. Zrobiony zostanie również komplet zdjęć ud.

Co zdarzy się podczas operacji?

Cięcie przebiega najczęściej w pachwinie wzdłuż bocznego brzegu włosów łonowych skąd kieruje się w dół biegnąc dalej po wewnętrznej powierzchni uda (rys. 1).

W zależności od budowy ciała i nadmiaru skóry dolny odcinek cięcia może mieć tylko kilka centymetrów lub sięgać nawet znacznie za połowę odległości pomiędzy pachwiną a kolanem.
Następnie skóra i tkanka podskórna oddzielane są od podłoża, powięzie tych okolic napinane za pomocą odpowiednio założonych szwów, a nadmiar skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej usuwany (rys. 2).

Operację kończy zszycie rany kilkoma warstwami szwów dzięki temu uzyskuje się bardziej napięty, lepszy zarys ud. Kształt blizny po zabiegu przedstawia rys. 3. 

Prawie zawsze pod skórą pozostawiane są dreny odprowadzające niewielkie ilości krwi i wydzieliny. Operację kończy założenie lekko uciskającego opatrunku.

Czego należy się spodziewać po operacji?

Plastyka ud jest rozległą operacją należy się więc liczyć 1 dniowym pobytem w klinice. Początkowo większość czasu pacjentka spędza w łóżku w pozycji leżącej lub półsiedzącej z lekko podkurczonymi w kolanach i biodrach nogami w celu zmniejszenia napięcia w linii szwów. W późniejszym okresie zakres aktywności ruchowej ulega stopniowemu zwiększeniu tak by umożliwić w miarę normalne funkcjonowanie po powrocie do domu.
Po zabiegu i w ciągu 2-3 dni występują pewne dolegliwości bólowe kontrolowane za pomocą odpowiednich leków przeciwbólowych. Dolegliwości te mogą się nasilać przy wzmożonej aktywności ruchowej i wymagać doustnych leków przeciwbólowych przez kolejne 2-3 dni.
Po usunięciu drenów opatrunek zastępowany jest specjalnym elastycznym ubrankiem. Należy je nosić dzień i noc aż do zdjęcia szwów (10-14 dniu po operacji), a następnie przez większą część dnia przez kolejne 2-3 miesiące.
Do pełnej aktywności życiowej pacjentki wracają zazwyczaj po upływie 10-14 dni po zabiegu, a do ćwiczeń fizycznych po upływie 3-4 tygodni.
Blizny po operacji mogą być opalane dopiero po upływie kilku miesięcy.
U niewielkiej grupy pacjentek może dojść po operacji do gromadzenia się płynu surowiczego w tkance podskórnej, wymagającego ewakuacji drogą kilku punkcji.
Normalnym objawem są obrzęki i zasinienia wykraczające niekiedy poza granice operowanych okolic. Są one zjawiskiem przejściowym i ustępują stopniowo w ciągu kilku tygodni.

Jakie są możliwe komplikacje?

powikłania po tego typu operacjach należą do rzadkości. Są to: krwiak, infekcja , opóźnione gojenie, częściowe rozejście się rany oraz powstanie przerośniętych blizn lub bliznowców. Szczegółowe omówienie wymienionych powikłań oraz sposobów ich leczenia powinno mieć miejsce podczas konsultacji przedoperacyjnej, która jest najwłaściwszą okazją do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...