Pełna informacja o zabiegu

Na czym polega operacja?

Wielkość warg sromowych jest indywidualnym elementem urody i nie ma żadnych norm medycznych pod tym względem. Najczęściej u dojrzałych kobiet wargi sromowe mniejsze są równe albo nieco mniejsze lub większe niż wargi sromowe większe. W różnych kulturach panują niekiedy diametralnie różne "wzorce piękności" dotyczące wyglądu tego miejsca. I tak na przykład wśród niektórych plemion afrykańskich długie wargi sromowe mniejsze są niezwykle cenionym elementem urody (tzw. fartuszek hotentocki). W kulturach dalekowschodnich, a zwłaszcza arabskich panują przeciwne wzorce estetyczne - nieomal obowiązkowe jest obrzezanie czyli pozbawienie kobiet warg sromowych mniejszych. Duże wargi sromowe są najczęściej cechą wrodzoną. Zdecydowanie rzadziej przerost warg sromowych może być spowodowany intensywnym życiem płciowym, licznymi porodami, podrażnieniem skóry i śluzówek pod wpływem nietrzymania moczu lub przewlekłymi infekcjami pochwy. Tylko w wyjątkowych przypadkach przerost warg sromowych związany jest z zaburzeniami hormonalnymi lub rzadkimi chorobami takimi jak obrzęk chłonny tej okolicy lub mielodysplazaja.
Operacja polega na usunięciu nadmiaru śluzówki, poprawie jej napięcia i przywróceniu estetycznego wyglądu warg sromowych.
Wynik zabiegu jest trwały. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład kiedy przerost warg sromowych spowodowany jest przewlekłą, nie leczoną infekcją lub innymi czynnikami, o których mowa była powyżej może dojść do ich ponownego powiększenia się.

Kto jest odpowiednią kandydatką do takiej operacji?

Nie istnieją żadne sztywne reguły, co do wieku pacjentek poddających się tego typu zabiegom, nie ma też żadnych wskazań ściśle medycznych. Decyduje subiektywne poczucie estetyki pacjentki lub niekiedy względy funkcjonalne. Należy jednak podkreślić, że operowanie osób niepełnoletnich (ze względów formalno-prawnych oraz z uwagi na niedojrzałość emocjonalną) może rodzić dodatkowe kłopoty. Zabieg jest stosunkowo krótki i mało mało obciążający. Jak wynika z badań statystycznych zmniejszenie warg sromowych jest z zabiegiem estetycznym, mającym jeden z najwyższych odsetków (ponad 95%) zadowolonych pacjentek.

Czy korekcja warg sromowych mniejszych to właściwy wybór w Twoim przypadku?

Jakkolwiek zdarza się, że powodem dla którego pacjentki poddają się plastyce warg sromowych są względy funkcjonalne (utrudnienia w higienie, podrażnienie śluzówek podczas stosunków albo uprawiania niektórych sportów lub noszenia obcisłej bielizny), to najczęściej o operacji decydują względy natury czysto estetycznej.
Decyzję o wykonaniu operacji podejmuje sama pacjentka mając świadomość, iż opinia lekarza ma jedynie charakter pomocniczy w dokonaniu ostatecznego wyboru.
Pacjentka decydująca się na operację powinna zdawać sobie sprawę, że niemożliwe jest zazwyczaj osiągnięcie idealnejsymetrii warg sromowych. Poza doborem metody operacji i umiejętnościami chirurga to właściwości tkanek (stopień przerostu i wiotkości śluzówek, ew. przebyte wcześniej nacięcie krocza do porodu) oraz przebieg gojenia decydują w znacznym stopniu o końcowym efekcie.
Dobór rodzaju operacji jest zawsze indywidualny i uwarunkowany takimi czynnikami jak: doświadczenie chirurga, preferencje pacjentki oraz stopień przerostu warg sromowych. Szczegółowe omówienie zasygnalizowanych powyżej kwestii jest tu nie możliwe, ze względu na ich indywidualny charakter i powinno mieć miejsce na konsultacji przedoperacyjnej

Czego należy oczekiwać przed operacją?

Dla komfortu psychicznego pacjentki, zabieg najczęściej odbywa się w krótkim znieczuleniu ogólnym, w związku z czym pacjentka musi pozostać na czczo (bez jedzenie i bez picia) przez 6 godzin w stosunku do planowanego początku operacji.
Tuż przed zabiegiem zostanie założona do żyły kaniula służąca do podawania leków, zrobiony zostanie również komplet zdjęć operowanej okolicy.

Co zdarzy się podczas operacji?

Przebieg operacji zależy od wybranej metody oraz wielkości warg sromowych. Najstarsza i nadal bardzo często stosowana, zwłaszcza przez ginekologów, metoda polega na obcięciu nadmiaru warg sromowych mniejszych (części wystającej spoza warg sromowych większych) wzdłuż ich całego wolnego brzegu rys. 1. Mimo skuteczności i prostoty sposób ten ma szereg wad. Przede wszystkim niszczy bardzo ważny element estetyczny jakim jest brzeg wargi sromowej mniejszej. Blizna po zagojeniu nie tylko ma nieestetyczny, nienaturalny wygląd ale również gorsze czucie, co powoduje zmniejszenie doznań erotycznych podczas stosunku. Ponadto, metoda ta redukuje tylko nadmiar szerokości warg sromowych (tj stopień wystawania spoza warg sromowych większych), nie korygując ich nadmiernej długości (stopnia sfałdowania w płaszczyźnie góra - dół tj. w kierunku od łechtaczki do odbytu).
Jeden z nowszych sposobów zmniejszenia warg sromowych polega na wycięciu łukowatego nadmiaru śluzówki przy ich podstawie rys. 2. Jego zaletą jest zachowanie wolnego brzegu wargi w stanie nienaruszonym oraz korzystna lokalizacja cięcia, która sprawia, że blizna jest bardzo dobrze ukryta i przez to praktycznie niezauważalna. Metoda ta niestety, podobnie jak opisana powyżej, nie koryguje nadmiaru warg sromowych w płaszczyźnie góra - dół.

Najnowsza i najlepsza metoda estetycznej korekcji warg sromowych mniejszych polega na usunięciu klinowatego fragmentu, w ich górno-środkowej, z reguły najbardziej przerośniętej części rys. 3. Pozwala to nie tylko na zachowanie ich wolnego brzegu ale również na skrócenie warg sromowych zarówno w zakresie ich szerokości (wystawanie spoza warg większych) jak i długości (pofałdowanie w kierunku góra - dół). Daje to bardzo estetyczny, naturalny wygląd nie budzący skojarzeń z przeprowadzeniem jakiegokolwiek zabiegu (rys. 4). Dzięki zastosowaniu pewnych dodatkowych modyfikacji przebiegu linii cięcia (ma ona zygzakowaty, trudny do prześledzenia gołym okiem kształt) ostateczna blizna po zagojeniu jest na ogół praktycznie niewidoczna. Po zastosowaniu tej metody nie dochodzi do upośledzenia czucia w wargach sromowych. Dodatkową korzyscią wynikającą z przebiegu lini cięcia na śluzówkach jest zwężenie przedsionka pochwy.

Operację kończy założenie niewielkiego okładu, kryjącego się całkowicie pod cienką podpaską.

Czego należy się spodziewać po operacji?

Bezpośrednio po zabiegu i w ciągu 2-3 kolejnych dni występują nieduże dolegliwości bólowe kontrolowane za pomocą przepisanych przez lekarza, doustnych leków przeciwbólowych. Z reguły w ciągu 12 - 24 godzin wstępuje też, niewielkie plamienie z brzegów rany zbliżone w nasileniu do końcówki okresu. Naturalny jest również pewien stopień zasinień i obrzęku zarówno w zakresie warg sromowych mniejszych jak i większych.
Bardzo duże zasinienia i obrzęk należą do rzadkości, w związku z czym ich wystąpienie powinno być sygnałem do skontaktowania się z chirurgiem. Podobnie alarmująca jest podwyższona powyżej 38 stopni Celsjusza temperatura ciała oraz duże krwawienie lub dolegliwości bólowe nie dające się opanować przepisanymi lekami.
Ze względu na stosunkowo niewielką rozległość zmniejszenie warg sromowych nie zaburza znacząco normalnej aktywności życiowej i nie wymaga specjalnej rekonwalescencji. Celowe jest pewne ograniczenie aktywności fizycznej np. chodzenie na dłuższych dystansach. Dla zachowania komfortu do zabiegu używane są wyłącznie szwy wchłanialne w związku z czym nie ma potrzeby ich zdjęcia. Do pełnej aktywności fizycznej pacjentki wracają w ciągu kilku dni, a do pełnej aktywności seksualnej po 2- 4 tygodniach od zabiegu.

Jakie są możliwe komplikacje?

Powikłania po korekcji warg sromowych należą do rzadkości. Należą do nich: krwiak, infekcja, opóźnione gojenie, częściowe rozejście się brzegów rany wymagające powtórnego zszycia. Szczegółowe omówienie wymienionych powikłań oraz sposobów ich leczenia powinno mieć miejsce podczas konsultacji przedoperacyjne, która jest najwłaściwszą okazją do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...