Z czego wynika cena?

Próbując zorientować się w cenie operacji nie wystarczy po prostu o nią zapytać. Należy wziąć pod uwagę, że w różnych miejscach (klinikach, gabinetach) obejmuje ona zazwyczaj różne składowe. Może się okazać, że w miejscu gdzie telefonicznie podano najniższą kwotę całkowity koszt zabiegu będzie najwyższy, gdyż podana cena nie obejmuje niektórych elementów np. kosztu znieczulenia, pobytu lub opatrunków itp.

Chcąc uzyskać możliwie pełny obraz wydatków należy również zapytać o:

  1. Czy podana cena uwzględnia koszt znieczulenia?
  2. Czy obejmuje ona opłatę za pobyt (zazwyczaj 1 doba w klinice związany z operacją)?
  3. Czy uwzględniony jest w niej koszt opatrunków (np. specjalnego stanika po operacjach piersi lub ubranka uciskowego po liposuction) i zdjęcia szwów czy też płatne jest to osobno?
  4. Jakie są koszty implantów (np. protez piersi lub preparatów używanych do wypełniania zmarszczek lub powiększania ust) o ile są one konieczne do przeprowadzenia operacji? Czy jest możliwość zakupu wspomnianych implantów bezpośrednio u dystrybutora i jaka jest wówczas różnica w cenie?
  5. Kiedy należy wnieść opłatę za zabieg i jakie są formy płatności?
  6. Jaka jest polityka kliniki w odniesieniu do opłat za ewentualną reoperację związaną z doraźnym powikłaniem (np. krwiak, infekcja itp.)? Płatność częściowa (tylko anestezjolog), całkowita, nieodpłatnie ?

Należy zdawać sobie sprawę, że medycyna, a zwłaszcza chirurgia plastyczna, na odpowiednim poziomie musi być  kosztowna.

Na fakt ten wpływa cały szereg czynników:

  1. Czynnik osobowy.
    Aby mogło dojść do przeprowadzenia nawet średnio złożonej operacji potrzebny jest zespół liczący co najmniej 7 osób: operator, asysta, instrumentariuszka , anestezjolog, anestetyczka ( pielęgniarka anestezjologiczna), pielęgniarka dyżurna (niekiedy dwie zmieniające się co 12 godzin) oraz sekretarka.
  2. Koszty sprzętowe i materiałowe.
    Sprzęt i materiały (np. szwy chirurgiczne, leki do znieczulenia itp.) muszą być wysokiej jakości, co samo w sobie sprawia, że nie mogą być tanie. Dodatkowo na ich wysoką cenę wpływa fakt, iż w przeważającej większości są one pochodzenia zagranicznego.
  3. Koszty dzierżawy lub budowy odpowiedniego lokum dla kliniki.
    Pomieszczenia, w których mogą być wykonywane zabiegi chirurgiczne muszą spełniać liczne, ściśle określone, specjalne wymagania co sprawią, że zarówno ich budowa jak i dzierżawa jest wysoce kosztowna.
  4. Koszty niematerialne.
    Nie jest możliwe uprawianie zawodu lekarza bez ciągłego doskonalenia swoich umiejętności. Niestety zwłaszcza w przypadku chirurgii plastycznej koszty książek, prenumeraty fachowych czasopism oraz koszty zjazdów naukowych (znów w przeważającej większości zagranicznych) Są bardzo wysokie. Wpływa to w sposób pośredni na cenę operacji.
powrót góra

Artykuł miesiąca

Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i...